Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya Günü ne zaman ortaya çıktı?

Dünya Günü nedir sorusunun yanıtı, Google'ın Dünya Günü hakkında Doodle yaratmasıyla birlikte birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Her yıl 22 Nisan tarihinde kutlanan Dünya Günü, dünyanın her geçen yıl çevresel tehditle karşı karşıya kaldığına dikkat çekiyor. Peki, Dünya Günü nedir? Dünya Günü neden kutlanır?

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2021 10:19
Değiştirme Tarihi: 22.04.2021 10:19
Dünya Günü nedir, neden kutlanır? Dünya Günü ne zaman ortaya çıktı?

Dünya Günü, dev arama motoru Google'ın Dünya Günü hakkında Doodle yapmasıyla birlikte binlerce vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Dünya Günü, 52 yıl önce Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır. Peki, Dünya Günü neden kutlanır?

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası' ve ‘Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.