Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley'den korkutan açıklama: 2021 yılı felaket olacak

Dünyada bütün sektörleri etkileyen ve 65 milyon kşinin enfekte olmasına, 1.5 milyondan fazla insanın da ölmesine sebep olan koronavirüs gıda sektörünü ve tarımı da aynı ölçüde kötü etkiledi. Kıtlığın 12 ülkeyi tehdit ettiğini belirten Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley, gelecek yılın kötü geçeceği öngörüsünde bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 05.12.2020 11:18
Değiştirme Tarihi: 05.12.2020 11:18
Dünya Gıda Programı Direktörü David Beasley'den korkutan açıklama: 2021 yılı felaket olacak

Dünya, 2020 yılını koronavirüs salgınıyla mücadele içinde geçirirken, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Dünya Gıda Programı (WF) 2021 ile ilgili karamsar bir tablo çizdi.

WF Direktörü David Beasley, gelecek yıl en kötü insani krizlerden birinin yaşanabileceği ve 12 ülkenin kıtlık riski ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

"2021 YILI TAM BİR FELAKET OLACAK"

Beasley, BM Genel Kurulu'nda düzenlenen Koronavirüs Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Gelecek yıl tam anlamıyla bir felaket olacak. Her şeyi finanse edemeyeceğiz. Titanic'in önündeki buzdağlarına öncelik vermemiz gerekecek." dedi.

KITLIK TEHLİKESİ

Koronavirüs salgını ve devam eden savaşlar yüzünden insani ihtiyaçların iki kat artığına dikkati çeken Beasley, kıtlığın 12 ülkenin "kapısını çaldığını" ifade etti. Beasley, risk altındaki 12 ülkeyi açıklamazken, bir an önce harekete geçilirse kıtlığın önüne geçilebileceğini belirtti. (AA)