Dünya bu belirtiyi konuşuyor: Koronavirüs salgınında bu tanı ilk kez Türkiye'de konuldu

Dünya genelinde 56 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs ile ilgili halen yeni belirtiler ortaya çıkabiliyor. İngiliz basını, koronavirüs yol açtığı bir yan etkiyle ilgili çarpıcı bir habere imza attı. Habere göre, testislerindeki ağrı nedeniyle hastaneye giden bir kişinin, koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Vakanın bu belirtiyle tanı koyulan ilk örnek olduğunu yazıldı.

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2020 10:03
Değiştirme Tarihi: 19.11.2020 10:03
Dünya bu belirtiyi konuşuyor: Koronavirüs salgınında bu tanı ilk kez Türkiye'de konuldu

Sözcü'de yer alan habere göre, koronavirüs hastalığının belirtileriyle ilgili dikkat çeken bir çalışma yapıldı.

Sonuçları Urology Case Reports dergisinde yayınlanan ve İngiliz basınında da dikkat çeken çalışmaya göre testislerde yaşanan ağrı ve şişkinlik, corona virüsünün nadir görülen belirtilerden biri olabilir.

İstanbul'da özel bir hastanede doktor olan Hakan Özveri, geçtiğimiz aylarda 49 yaşındaki bir hastanın testislerinde yoğun ağrı ve şişkinlik şikayetinde bulunarak hastanelerine geldiğini ifade etti. 

Koronavirüsün bilinenin aksine öksürük, yüksek ateş, tat ve koku alamama gibi belirtilerinin hiçbirini taşımayan hastaya, virüs taşıyan biriyle teması olduğu için test uygulandı.

Sonuçları pozitif çıkan hastadaki ağrının, ilk görülen belirti olduğu ortaya çıktı. Hastanın başka bir sağlık problemi ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı bulunmadığı da öğrenildi.

UZUN DÖNEMLİ HASARA YOL AÇABİLİR

Dr. Özveri, erkeklerde yaşanan testis ağrısının corona virüsünde ilk klinik belirti olabileceğini söylerken, “Covid-19 genel olarak solunum yolu organlarına saldıran viral bir enfeksiyon. Buna karşın bizim karşılaştığımız vakada akciğerdeki belirtiler yerine testisler gibi genital organlarda semptomlar ortaya çıktı. Hastalardaki genital problemler ve testis ağrıları Covid-19’la birlikte değerlendirilmeli” dedi.

Daily Star’da yer alan habere göre, söz konusu vakanın bu şekilde tanı koyulan ilk örnek olduğu belirtilirken, hastalığın testislerde uzun dönemli etki ve hasara yol açabileceği ifade edildi.