Dünya Bankası'nın uyarısı korkuttu!

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, koronavirüs salgınının en fakir ülkelerde bir borç krizini tetikleyebileceğini söyleyerek, "Dünyada gelecek yıla kadar 150 milyon kişi yeniden yoksulluk sınırının altına düşebilir" uyarısında bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2020 14:13
Değiştirme Tarihi: 05.10.2020 14:13
Dünya Bankası'nın uyarısı korkuttu!

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, gelişmekte olan bazı ülkelerin koronavirüsün sebep olduğu ekonomik resesyon nedeniyle daha zayıf büyüme ve finansal zorluklarla mücadele içinde olduğunu ifade ederek, "Koronavirüs salgını, en fakir ülkelerde bir borç krizini tetikleyebilir. Bazı ülkelerin aldıkları borcu ödeyemedikleri aşikardır. Bu nedenle borç seviyesini de düşürmeliyiz. Buna borç erteleme veya iptali denebilir. Yatırımcılar, borç iptalini de içerebilecek bir tür hafifletme sağlamaya hazır olmalıdır" dedi. 

150 MİLYON KİŞİ UYARISI

Malpass, özel bankalar ve yatırım fonlarının, koronavirüsün etkisiyle mücadele eden ülkelerin borçları ile ilgili yeterince girişimde bulunmadığına vurgu yaparak, "Beni hayal kırıklığına uğrattılar. Ayrıca, bazı büyük Çinli kredi kuruluşları da yeterince müdahil olmalıdır. Koronavirüs yoksulluğa karşı elde edilen bazı başarıları baltalıyor. Dünyada gelecek yıla kadar 150 milyon kişi yeniden yoksulluk sınırının altına düşebilir" değerlendirmesinde bulundu.

(AA)