Dünya, 9 bebek doğuran kadını konuşuyor: Beşi kız, dördü erkek

Fas'ın Kazablanka kentinde tıp literatürüne girebilecek bir olay meydana geldi. Malili hamile bir kadın, gerçekleştirilen doğumda tam 9 bebek dünyaya getirdi. 9 bebek doğuran kadının sağlık durumunun iyi olduğu ifade edilirken, çoğul hamileliklerin ve doğumların oldukça nadir ve zor gerçekleştiği aktarıldı. İşte ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2021 11:32
Değiştirme Tarihi: 05.05.2021 11:34
Dünya, 9 bebek doğuran kadını konuşuyor: Beşi kız, dördü erkek

9 doğurmak deyimi Fas'ın Kazablanka kentinde gerçek oldu. Malili genç kadın, son derece sağlık 9 bebek doğurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Mali Sağlık Bakanlığı, Mali vatandaşı Halime Sisi isimli kadına sezaryen yönteminin uygulandığı ve Kazablanka'daki bir sağlık kuruluşunda doğumunu gerçekleştirdiğini ifade etti. 

Anne ve 9 çocuğun sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi. Bebeklerden beşinin kız, dördünün erkek olduğu açıklandı.

25 yaşındaki Halime Sisi'nin Mali'nin başkenti Bamako'da yapılan tetkiklerde 7 bebek taşıdığının tespit edildiği, bunun üzerine sağlık durumunun takibi için 30 Mart'ta Fas'a sevk edildiği kaydedildi.

Kadının doğum masraflarının Mali'nin geçici hükümeti tarafından karşılandığı ifade edildi.

Halime Sisi 20 Mart'ta Fas'taki kliniğe yatırıldığı ve takip altında bulunduğu, bebeklerin ise dün gerçekleştirilen sezaryen ameliyatıyla dünyaya geldiği açıklandı.

Çoğul gebelikler hem hamilelik sürecinde hem de doğum esnasında riskli kabul ediliyor ve tıbbi açıdan takip gerektiren vakalar olarak kabul ediliyor.