Düğünlerde ikram ve kişi sayısı sınırlaması kalktı mı? Düğünlerde yemek serbest mi?

Düğünlerde ikram ve kişi sınırlamasının kalkıp kalkmadığını merak eden vatandaşlar, konuyla alakalı gündemde yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle, bulaş etkisini azaltmak için bir süredir düğünler için kısıtlama kararları yer alıyordu. 15 Haziran itibariyle ise bazı kısıtlamalar sona erdi. Peki, düğünlerde ikram ve kişi sayısı sınırlaması kalktı mı? Düğünlerde yemek serbest mi?

Yayınlanma Tarihi: 17.06.2021 16:56
Değiştirme Tarihi: 17.06.2021 16:56
Düğünlerde ikram ve kişi sayısı sınırlaması kalktı mı? Düğünlerde yemek serbest mi?

Düğünlerde kişi sınırlaması kalktı mı? Düğünlerde yiyecek ve içecek sayısı serbest mi oldu? Sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, alınan kararlarla ilgili bilgileri yakından takip etmeye devam ediyor. 15 Haziran itibarıyla bazı kısıtlamalar sona erdi. Buna göre kapalı alanlarda yapılacak nikah törenleri ve düğünlere yönelik daha önce belirlenen azami 100 davetli sınırlandırması olmayacak. Düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek. Kademeli normalleşmede nişan ve kına gibi etkinliklere ise 1 Temmuz'dan sonra izin verilecek.

15 HAZİRANA KADAR NELER YASAKTI?

Açık alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirlenen kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması, kapalı alanlarda ise ayrıca kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması ve azami 100 davetliyle sınırlandırılması... Genelgeyle yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran'da son verileceği açıklanmıştı. Bu tarihten sonraki nikâh törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramının yapılabileceği, kapalı alanlarda kişi başına en az 6 metrekare alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırının uygulanmayacağı bilgisine de yer verilmişti.