Düğünde fenalaşıp hayatını kaybeden Hamza Ediz Sertel'in ilk otopsi raporu açıklandı!

12 yaşındaki Hamza Ediz Sertel, Antalya Kaş'ta ailesiyle gittiği düğünde fenalaştıktan sonra hayatını kaybetmişti. Ölüm nedeni merak edilen çocuğun ilk otopsi raporu açıklandı. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 13.07.2020 15:39
Değiştirme Tarihi: 13.07.2020 15:39
Düğünde fenalaşıp hayatını kaybeden Hamza Ediz Sertel'in ilk otopsi raporu açıklandı!

Düğünde fenalaştıktan sonra ölen 12 yaşındaki Hamza Ediz Sertel'in Antalya Adli Tıp Kurumunda yapılan ön otopsisi tamamlanarak açıklandı. İlk bulgulara göre, çocuğun vücudunda yılan ısırığına benzeyen küçük izlere rastlandığı öğrenildi. Çocuğun kesin ölüm nedeninin tespiti için ise detaylı otopsi  yapılacağı bildirildi. 

Konuyla ilgili konuşan Akdeniz Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Erkan Göksu, Türkiye'de yaygın olarak engerek türü  zehirli yılanlar görüldüğünü, sadece Şanlıurfa'daki küçük bir alanda da kobra  yılanlarına da rastlandığını belirterek, "Zehirli yılanlar ısırdıkları yerde doku reaksiyonu oluşturur. Isırdıkları yerde ciddi şişme ve ağrı oluşturuyorlar.  Pıhtılaşma sistemine hasar veriyorlar. Bu da kanama tablosu ortaya  çıkartabiliyor. Yetişkinlerde tablo biraz daha yavaş seyirli olabilirken,  çocuklarda biraz daha ölümcül olabiliyor. Bu hastalara anti serum tedavisi  uyguluyoruz" açıklamasını yaptı.  

"YILAN ISIRIĞI YÜKSEK İHTİMAL"

Küçük çocuğun ölümün kısa sürede meydana gelmiş olmasının yılan ısırığına  bağlı bir ölüm olma ihtimalini güçlendirdiğini belirten Göksu, "Otopside akrep sokması ile yılan ısırığının ayırt edilebileceğinden  emin değilim ama yine de önemli bilgiler verecektir. Yılan ısırdığı zaman yüzde 25'i kuru ısırıktır. Sadece ısırıyor. Zehirini zerk etmiyor. İnsanların sık yaptığı hatalardan bir tanesi yılanın ısırdığı yeri emmek. Bunun hiçbir faydası  yok. Hayvanı yakalayıp hastaneye götürmeye çalışmak. İkinci ve üçüncü ısırıklar  da bu esnada oluyor. Hayvanı yakalamanın da bir faydası yok. Isırılan yeri kalp  seviyesinin üzerinde tutmak, sağlık kuruluşuna mesafe çok uzak ise ısırılan yerin  üzerine elastik bandaj uygulamak gerekiyor. Yılan tarafından ısırılan hastaların  hızlıca sağlık kuruluşuna ulaşmaları lazım" dedi.  (AA)