DSÖ, yıl sonuna kadar bir veya iki aşı denemesinden sonuç alınabileceğini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı son dakika açıklamasında, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını için Faz 3 denemeleri devam eden 10 aşı adayından bir veya ikisinin sonuçlarının kasım sonu itibarıyla alınabileceğini bildirdi. Öte yandan örgütü Genel Direktörü olan Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kuzey Yarımkürede kritik bir dönüm noktasında olunduğunu, önümüzdeki birkaç ayın çok zor geçeceğini ifade etti. Ghebreyesus, bazı ülkelerin de tehlikeli istikamette ilerlediğini vurguladı. 

Yayınlanma Tarihi: 23.10.2020 23:08
Değiştirme Tarihi: 23.10.2020 23:08
DSÖ, yıl sonuna kadar bir veya iki aşı denemesinden sonuç alınabileceğini açıkladı

Son dakika haberine göre, koronavirüs salgınında dünya genelinde işler pek yolunda ilerlemiyor. DSÖ'nün Genel Direktörü Ghebreyesus, yaptığı açıklamada ülke liderlerine 'harekete geçin' çağrısında bulundu. Koronavirüs salgını sürecinde oksijene yönelik talebin katlanarak arttığını beliren Ghebreyesus, dünyadaki en fakir ülkelerin hasta bakımı için ihtiyaç duydukları oksijenin sadece yüzde 5 ila 20'sine sahip olduklarını aktardı.

Düzenlenen video konferansta koronavirüs aşısıyla ilgili bir soru da yanıtlandı. Dünya Sağlık Örgütü bilim heyeti başuzmanı Dr. Soumya Swaminathan, "Devam eden aşı çalışmalarını izleyebildiğimiz kadarıyla en iyi beklentimiz, yıl sonundan önce, muhtemelen kasım sonundan itibaren, bir veya iki aşı denemesinden sonuç alabileceğimizdir." dedi.

Halen dünya genelinde 10 aşının Faz 3 denemelerinin devam ettiğini işaret eden Swaminathan, aşıların başarılı olmasına ilişkin beklentilerin "dengeli" olması gerektiğini vurguladı.

Swaminathan, aşıların Kovid-19'a karşı başarılı olmama ihtimaline de değinerek, "Çünkü aşı denemelerinin başarı oranlarının yüzde 10-20 olduğunu biliyoruz." diye konuştu.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da Avrupa'da vaka sayılarında, hastaneye yatışlarda ve ölümlerde "fevkalade" bir artış olduğunu söyledi.

Kaynak: AA