DSÖ Direktörü Ghebreyesus koronavirüs tedavisinde etkili olan tek ilacın ismini açıkladı

Son dakika haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü'nden koronavirüs tedavisiyle ilgili flaş bir açıklama geldi. Örgütün Genel Direktörü, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 tedavisi için kullanılan ilaçlar arasında yalnızca 'Deksametazon' isimli ilacın etkili olduğunu, bu ilacın da durumu ağır olan hastalara fayda sağladığını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2020 22:21
Değiştirme Tarihi: 16.10.2020 22:28
DSÖ Direktörü Ghebreyesus koronavirüs tedavisinde etkili olan tek ilacın ismini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direkteröü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, pandemi uzmanlarıyla video konferans aracılığıyla görüştü. 

"REMDESİVİR'İN ÖLÜM VE HASTANEDE KALIŞ ÜZERİNDE ETKİSİ YOK"

Ghebreyesus, yaptığı açıklama ile koronavirüs salgını sonrası adı sürekkli gündeme gelen Remdesivir ile ilgili konuştu. Dayanışma Denemesi'nin geçici sonuçlarına değinen Ghebreyesus, "Remdesivir" adlı antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Kovid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığının ortaya çıktığını belirtti.

Olumsuz sonuca rağmen Dayanışma Denemesi'ne devam edileceğinin altını çizen Ghebreyesus, bu denemelere her ay 2 bin kişinin dahil edildiğini belirtti. 

"ETKİLİ OLAN TEK İLAÇ..."

Ghebreyesus, "Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Kovid-19'u şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir." dedi.

Ghebreyesus,, dünyada her yıl 3,5 milyona yakın şiddetli mevsimsel grip vakası ve 650 bin civarında da solunumla ilgili ölümler gerçekleştiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Bu yıl, güney yarımkürede kış boyunca, Kovid-19 için alınan önlemler nedeniyle mevsimsel grip vakaları ve ölümleri normalden daha azdı. Ancak aynı şeyin kuzey yarımküredeki grip mevsiminde de geçerli olacağını varsayamayız."

DSÖ Genel Direktörü, ayrıca grip aşısı talebinin arzın üzerine çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu.

FUTBOL MAÇLARI DEVAM ETMELİ Mİ?

AA muhabirinin Avrupa'da başlayan futbol ligleri ve bazı ülkelerde stadyumlara taraftar alınmasıyla ilgili sorusunu,  DSÖ'nün Kovid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove cevapladı.

Kerkhove, "Spor müsabakalarının tekrar başlaması için herkesin istekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü hepimiz sporu çok seviyoruz." dedi.

Spor müsabakaları ve diğer toplu etkinliklerin her ülkenin içinde bulunduğu duruma göre değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Kerkhove, "Avrupa kıtasında günlük vaka sayılarında yüzde 80'lik bir artış gözlemliyoruz. Ama bu virüsün her ülkede eşit şekilde yayıldığı anlamına gelmiyor. Virüsün yoğun olduğu 'popüler noktalar' var." diye konuştu.

Kerkhove, spor müsabakalarının devam edip etmeyeceğine her ülkenin elindeki verileri değerlendirerek, karar vermesi gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA