DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: Koronavirüse bağlı ölümler daha sert geçecek

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü'nden(DSÖ)
son dakika önemli açıklamalar geldi. DSÖ'den yapılan son dakika açıklamalarına göre Ekim ve Kasım aylarında, koronavirüse (Covid-19) bağlı ölümler daha sert geçecek.

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2020 10:19
Değiştirme Tarihi: 14.09.2020 11:53
DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: Koronavirüse bağlı ölümler daha sert geçecek

DSÖ Avrupa'dan koronavirüs salgınıyla ilgili kritik bir açıklama geldi. Ekim ve Kasım aylarında, koronavirüse (Covid-19) bağlı ölümlerin daha sert geçeceği ifade edildi.

Avrupa’da koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının kısmen sabit kalmasına rağmen vakalarda artış raporlanırken, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, "Daha da zorlaşacak. Ekim ve Kasım aylarında daha fazla ölüm görebiliriz" ifadelerini kullandı. “Ülkelerin bu kötü haberi duymak istemediği bir zaman ve bunu da anlıyorum” ifadelerini kullanan Kluge, sözlerine şu şekilde devam etti: Sürekli aşının pandeminin sonu olacağını duyuyorum. Tabii ki olmayacak. Aşının tüm nüfus gruplarına yardımcı olup olmayacağını bile bilmiyoruz. Şimdi bir gruba değil diğerine yardımcı olacağına dair bazı işaretler alıyoruz. Ve sonra farklı aşılar sipariş etmek zorunda kalırsak, tam bir lojistik kabus. Pandeminin sonu, toplum olarak bu pandemiyle nasıl yaşayacağımızı öğreneceğimiz andır. Bu bize bağlı ve bu çok olumlu bir mesaj.”

Avrupa’daki vaka sayıları son haftalarda keskin bir artış gösterdi, özellikle İspanya ve Fransa’da. Sadece Cuma günü 55 ülkede 51 binden fazla yeni koronavirüs vakası raporlandı. Bunun da Nisan’daki zirveden daha fazla olduğu ifade edildi. Bu arada, günlük ölümlerin sayısı, Covid-19 ile bağlantılı olarak günde yaklaşık 400-500 ölümle Haziran başından bu yana yaklaşık aynı seviyede kaldı.