DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: 2 yıldan daha kısa sürede bitirmeyi umuyoruz

Koronavirüs salgını dünya genelinde yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Dikkat çeken bir açıklama ise Dünya Sağlık Örgütü'nden geldi. DSÖ'den yapılan koronavirüs açıklamasına göre, salgının 2 yıldan kısa bir sürede biteceğine inanılıyor. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, video konferans aracılığıyla katıldığı toplantıda, dünya genelinde 22 milyon kişiye virüsün bulaştığını, ölüm sayısının ise 780 bini geçtiğini kaydetti. 

Yayınlanma Tarihi: 21.08.2020 20:14
Değiştirme Tarihi: 21.08.2020 21:15
DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: 2 yıldan daha kısa sürede bitirmeyi umuyoruz

Hastane yatış ve yoğun bakım hasta sayısının da her geçen gün arttığını söyleyen Ghebreyesus, bu durumun sağlık sistemlerinde aksama yarattığını belirtti.

Koronavirüs aşısına dair düşüncelerini dile getiren DSÖ Genel Direktörü, aşının kısa sürede bulunmasını umut ettiklerini, bunun da bir şeyi garanti etmeyeceğini, tek başına aşının virüsü sona erdirmeyeceğini ifade etti. 

Tedros Adhanom Ghebreyesus'un konuyla ilgili sözleri şu şekilde: 

"Aşı hayati bir araç olacak ve mümkün olan en kısa sürede aşı bulunmasını umuyoruz. Ancak bir aşımızın olacağının da garantisi yok ve aşımız olsa bile bu pandemiyi tek başına sona erdirmeyecek. Hepimiz şu an sahip olduğumuz araçları kullanarak bu virüsü kontrol etmeyi ve yönetmeyi öğrenmek zorundayız. Kendimizi ve birbirimizi güvende tutmak için günlük yaşamlarımızda gerekli olan düzenlemeleri yapmalıyız."

Sağlık sistemlerinin üzerinde yükün azalması için ülkelerin kapatılması gerektiğini ifade eden Ghebreyesus, bu yöntemin de uzun vadeli bir çözüm olmadığını, sağlık ile ekonomi arasında seçim yapmaya gerek olmadığını, bunun yanlış olacağını ifade etti. 

2 YILDAN DAHA KISA SÜREDE BİTİRMEYİ UMUYORUZ

Konuşmasının son bölümünde 1918'de ortaya çıkan İspanyol gribinin iki yılda sona erdiğini anımsatan Ghebreyesus, "Küreselleşme, yakınlık ve bağlanmışlık gibi dezavantajlarımız var. Fakat gelişmiş teknoloji gibi bir avantajımız var. Dolayısıyla bu salgının iki yıldan daha kısa bir sürede bitirmeyi umuyoruz." ifadelerini kullandı.