DSÖ'den korkutan koronavirüs açıklaması! 'Durum çok çok daha kötüleşebilir'

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı son dakika açıklamalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. DSÖ yaptığı açıklamayla birlikte yanlış yolda ilerleyen çok fazla ülke olduğunu belirterek, durumun her geçen gün çok çok daha kötüleşebileceğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2020 09:41
Değiştirme Tarihi: 14.07.2020 09:41
DSÖ'den korkutan koronavirüs açıklaması! 'Durum çok çok daha kötüleşebilir'

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü tarafından yapılan açıklamalar tüm dünyaya korku saldı. Koronavirüs önlemlerine ilişkin bir çok ülkenin yanlış yolda olduğunu belirten Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Açık konuşmak gerekirse, yanlış yolda olan çok fazla ülke var. Virüs bir numaralı halk düşmanı olmayı sürdürüyor. Temel önlemler uygulanmadığı takdirde bu virüsün gideceği tek yer, çok çok çok daha kötüsü olacaktır" ifadelerinde bulundu.

13 MİLYON KİŞİDE KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Reuters haber ajansının derlediği verilere göre, şu ana dek dünya çapında yaklaşık 13 milyon kişide koronavirüs tespit edildi. Bu virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığından hayatını kaybedenlerin sayısı ise yarım milyonu geçti. Genel Direktör ayrıca, Pazar günü kaydedilen 230 bin yeni vakadan yüzde 80'inin 10 ülkede görüldüğünü, bu vakaların yarısının da iki ülkede kayıtlara geçtiğini bildirdi.

ABD VE BREZİLYA EN KÖTÜ DURUMDAKİ ÜLKELER

DSÖ'nün Acil Durumlar Yöneticisi Mike Ryan da, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) bazı yerlerinde "sınırlı ya da coğrafi anlamda odaklanılması gereken" dış dünyadan izole edilmiş bölgeler oluşturulması gerektiğini, aksi halde enfeksiyon sürecinin kontrol dışına çıkacağını dile getirdi. Ryan, ülkelere çağrıda bulunarak okulların eğitime başlaması konusunun politize edilmemesini ve salgının bastırıldığı anda okulların yeniden açılabileceğini ifade etti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise ABD'nin, Başkan Donald Trump tarafından dile getirilen DSÖ'den ayrılma kararı ile ilgili olarak, kendilerine henüz bununla ilgili resmi bir bildirimde bulunulmadığını vurguladı.