DSÖ'den flaş aşı açıklaması! "Durmamalıyız, fiyatı düşürmeliyiz"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, koronavirüs aşı çalışmalarıyla ilgili konuştu. 3-4 aşıdan fazlasına ihtiyaç olduğunu belirten Ryan, "Üretimi artırmalıyız, fiyatı düşürmeliyiz. Tek doz aşıya ihtiyacımız var" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 02.12.2020 23:24
Değiştirme Tarihi: 02.12.2020 23:24
DSÖ'den flaş aşı açıklaması! 'Durmamalıyız, fiyatı düşürmeliyiz'

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, İngiltere'nin, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği Kovid-19 aşısının yaygın kullanımına onay vermesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Aşıların salgına karşı tek başına yeterli olamayacağına işaret eden Ryan, diğer güvenlik önlemlerinin de alınmasının önemini vurguladı. Ryan, aşı çalışmalarının devam ettirilmesi gerektiğini, dünyanın 3-4 Kovid-19 aşısından daha fazlasına ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, "Üretimi artırmalıyız, fiyatı düşürmeliyiz. Tek doz aşıya ihtiyacımız var" uyarısında bulundu.

"ÖNLEMLERE DİKKAT"

Ryan, aşılarla ilgili gelen güzel haberlere rağmen salgının henüz bitme noktasından uzak olduğunun altını çizerek, "Virüsün yayılmaması için "maske, mesafe ve hijyen" kurallarına uymaya devam etmeliyiz. Şu an yaptığımız önlemleri sürdürmezsek kaybedilecek hayatlar var" açıklamasını yaptı. Ryan, yaygın aşılama başladıktan sonra "kurtarılacak çok fazla hayat" olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Kendinizi, herkesi güvende tutun. Sonra aşılar geldiğinde gerçekten bir fark yaratacak. Aşılar iyi bir halk sağlığının yerini tutmaz. Ama bu virüsü yenmek için ihtiyaç duyduğumuz cephaneliğe büyük bir katkı sağlıyor."

(AA)