DSÖ'den endişelendiren koronavirüs açıklaması: 'Sihirli silah' hiçbir zaman olmayabilir

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Başkanı Mike Ryan ile ortak basın açıklaması yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde yürütülen koronirüs aşısı çalışmalarına rağmen, salgını tamamen bitirecek 'sihirli silahın' hiçbir zaman olmayabileceğini söyledi. Koronavirüs salgını sonrası normalleşmenin çok uzun süreceğini söyleyen Ghebreyesus, kritik uyarılarda bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 03.08.2020 16:02
Değiştirme Tarihi: 03.08.2020 16:02
DSÖ'den endişelendiren koronavirüs açıklaması: 'Sihirli silah' hiçbir zaman olmayabilir

Koronavirüs ile mücadelede en önemli tedbirler arasında gösterilen maske ve sosyal mesafe uygulamalarına dair çağrısını yineleyen Ghebreyesus, el yıkama ve test sayısı konusuna vurgu yaptı. 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının kontrolü için insanlara ve hükümetlere, 'Her şeyi yapın' çağrısında bulundu. Aşı çalışmalarına dair açıklama yapan Ghebreyesus, klinik deneme aşamasında olan bazı aşıların üçüncü fazda olduğunu ifade etti. 

Hepimizi enfeksiyondan koruyabilecek aşılar geliştiriliyor diyen Ghebreysus, bu aşıların kesin bir çözüm olmayabileceğinin de vurgusunu yaptı. 

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama daha yapan Ghebreyesus, salgın sonrası eski günlere dönüşün asla mümküm olmayacağını belirtmişti.