DSÖ Avrupa Bölge Direktörü ile açıklama yapan Bakan Koca böyle duyurdu: Yakında İstanbul'da açılacak

Son dakika haberi... Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile ortak basın toplantısı gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken ifadeler kullandı. Bölge direktörü ile tam bir mutabakat içerisinde olunduğunu söyleyen Bakan Koca, DSÖ ofisinin İstanbul'da açılacağını söyledi. "DSÖ ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda sayın bölge direktörüyle ile tam bir mutabakat içerisindeyiz." diyen Bakan Koca, "İnsani ve sağlık acil durumlarına hazırlık DSÖ ofisini hızla İstanbul'da hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı. Öte yandan DSÖ Direktörü Kluge'den Türkiye'ye koronavirüs övgüsü geldi. Kluge "Türkiye, Kovid-19 ile mücadelede çok önemli bir virajı almaktadır. Türkiye'nin bu başarısının arkasında önemli adımlar mevcuttur. Ve bu Türkiye'deki vaka yükü ve ölüm rakamları yüzde 75 oranında azalmıştır. " dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2020 18:09
Değiştirme Tarihi: 09.07.2020 18:09
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü ile açıklama yapan Bakan Koca böyle duyurdu: Yakında İstanbul'da açılacak

Bakan Fahrettin Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şunlar:

Küresel sağlığın en önemli kurumunu en üst düzeyde temsil eden yetkilisini misafir etmek ülkemize güvenin göstergesidir. Bölge direktörü ile Covid-19 ile mücadele başta olmak üzere, bölgemizi ve tüm dünyayı ilgilendiren birçok sağlık konusunu ele alma fırsatı yakaladık.

Türkiye’nin politikaları Bilim Kurulumuz tavsiyeleri ve DSÖ rehberleri çerçevesinde şekillenmiştir. Yine yakın işbirliğimizi devam ettirme kararlılığı içerisindeyiz.

Covid-19 sürecindeki her bilginin insanlığın ortak değeri olarak belgelendirilmesi inancını taşımaktayız.

İSTANBUL’DA OFİS AÇILACAK

İnsani ve sağlık acil durumlarına hazırlık için DSÖ ofisini hızla İstanbul’da hayata geçiriyoruz. Ofisin kurulmasına ilişkin nihai anlaşma biraz sonra imzalanacak olup, ofisin en kısa sürede faaliyete başlamasını planlıyoruz.

Acil durumları önleme, hazırlık, risk yönetimi ve kapasite geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek olan bu ofisin İstanbul’da açılması, ülkemizi uluslararası bir merkez haline getirecektir.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge de açıklamasında, “Kısıtlamanın kakması sonrası ilk seyahatimi Türkiye’ye gerçekleştirdim. Covid-19 sonrası döneme başlıyoruz. Türk halkına pandemiye karşı verdikleri yanıt ve dayanışma için içten takdir ve saygılarımı sunmak isterim” dedi.

“PANDEMİ HENÜZ SONA ERMEDİ”

Pandeminin devam ettiğini ifade eden Kluge, “Pandemi henüz sona ermemiştir. Çalışmalarımızda bizler son derece hazırlıklı olmak zorundayız. Çalışmalarımızı bu yönde en yüksek seviyede ilerletmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

SORU CEVAP

Türkiye'nin aldığı önlemleri ve sağlık sistemini nasıl buluyorsunuz? 

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge: Süreci çok yakınen takip ettik. Ayda bir videokonferans gerçekleştirdik sayın Sağlık Bakanı ile. Burada görmüş olduğunuz, raporun hazırlanma aşamasındayız Türk sağlık bakanlığı ile. Bizim görüşümüze göre 3 temel nokta var. 1.'si siyasi liderlik, 2.'si doğru politikların karar bağlanması ve 3.'sü hız. Avrupa ülkeleri arasında çok farklılıklar olduğunu gözlemledik. 

Türkiye'de ölüm ve vaka oranları Nisan'dan ortaya kadar yüzde 70'in üzerinde düşüş kaydetti. AB'nin güvenli seyahat edilebilecek ülkeler arasında girdiğini düşünüyoruz. Genel direktörümüzün de dile getirdiği gibi, tests test test... Türkiye'de test oranları 2 kat oranında arttı.