DSÖ, 12 yaş üzeri çocukların maske takması gerektiğini açıkladı!

Tüm dünyada koronavirüs kabusu devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bir öneri geldi. DSÖ, virüsün yayılımını önlemek için 12 yaş ve üzeri çocukların maske takması gerektiğini açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 24.08.2020 09:26
Değiştirme Tarihi: 24.08.2020 09:26
DSÖ, 12 yaş üzeri çocukların maske takması gerektiğini açıkladı!

Sonbahar döneminde milyonlarca çocuğun okullarına geri dönmesi bekleniyor. Öte yandan vaka sayısı 23.4 milyonu geçerken, Kovid-19’dan ölenlerin sayısı da 810 bine yaklaştı. Dünyada virüsün yayılmasını durdurmak için çareler aranıyor. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çocuklarla ilgili önemli bir açıklama yaptı. DSÖ, 12 yaş ve üzeri çocukların, yaşadıkları ülke veya bölgede yetişkinlere yönelik uygulama doğrultusunda maske takmasını önerdi.

İŞTE O TAVSİYELER 

Çocukların koronavirüsü nasıl bulaştırdığı konusunda fazla bilgi olmadığını belirten DSÖ, 12 yaş üzeri çocukların virüsü yetişkinler gibi başkalarına bulaştırabileceğine dair veriler olduğuna dikkat çekti. DSÖ öğretmenlere yönelik olarak da “Yaygın bulaşmanın olduğu bölgelerde, 60 yaş altında olup sağlık sorunu olmayan tüm yetişkinler en az 1 metre mesafe kuralının garantili olmadığı durumlarda kumaş maske takmalı” tavsiyesinde de bulundu. Özellikle çocuklarla çalışan yetişkinler için bunun önemli olduğuna işaret eden DSÖ çocuklara yönelik tavsiyeleri şöyle sıraladı:

- 12 yaş ve üzeri çocuklar, özellikle bulundukları bölgede yaygın bulaşma söz konusu ise ve en az bir metrelik mesafe kuralı garanti edilemiyorsa yetişkinler gibi maske takmalı

- 6-11 yaş arası çocuklarda, bulaşmanın ne kadar yaygın olduğu ve çocuğun yaşlılar gibi yüksek riskli kişilerle ne kadar temasta olduğu dikkate alınarak karar verilmeli.

- Çocukların maskeleri güvenle takıp ve çıkarmaları yetişkinlerin gözetiminde olmalı. 5 yaş altı çocuklar normal koşullarda maske takmamalı.