Drakula böceği nedir? Drakula böceği nerelerde yaşar?

Drakula böceği nedir? Drakula böceği nerelerde yaşar?
Yayınlanma Tarihi: 07.10.2019 11:44 | Değiştirme Tarihi: 07.10.2019 11:44

Fındık üreticileri bu yıl Drakula böceğinden dertli.. Peki, Drakula böceği nedir, nerelerde yaşar, görülür? Drakula böceği fındığa nasıl zarar veriyor? İşte merak edilen soruların yanıtı…

Halk arasında Drakula adı verilen ‘Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği, fındıklara zarar veriyor. Drakula böceği, özellikle Trabzon Akçaabat ve Ortahisar tarafından görülüyor. Drakula böceği fındık dallarına oyuklar açıp dalları kurutuyor. Üretici ise bu durumdan tedirgin. Drakula böceği, sayıca hızla çoğalabilir ve kısa süre içinde binlerce ağaca zarar verebilmektedir.

Fındık hasadı öncesi küllenme hastalığına bağlı olarak üründe ciddi oranda dökülme yaşanırken, Trabzon'un Maçka ilçesinde bazı fındık bahçeleri ve ağaçlarda bölgede nadir rastlanılan bir böcek türüyle karşılaşıldı. Bunun üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekiplerince harekete geçildi, inceleme başlatıldı. İstanbul'dan Trabzon'a süs bitkileri içerisinde geldiği düşünülen ve fındık dallarını kuruttuğu, ağaç dallarına ise zarar verdiği saptanan böceğin tespiti için de uzman ekiplerden de yardım istendi. Karantinaya alınan bölgede ilaçlama çalışmaları sürerken, uzmanlar incelemelerinde halk arasında 'Drakula' olarak da adlandırılan uzun antenli böceğinin, İtalya'dan İstanbul'a buradan da Maçka ilçesine geldiği ihtimali üzerinde duruyor.