Dr. Erdal İlgü'den uyarı: "Ağustos ayında kene vakaları artabilir!"

Kene vakalarıyla ilgili tedirgin eden bekleyiş sürerken, Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü'den konuyla ilgili açıklama geldi. İlgü, "İki konaklı keneler ikinci gömleklerini değiştirmek için Ağustos ayına yakın dönemlerde kan emmeye başlayacaklar" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 25.06.2020 10:57
Değiştirme Tarihi: 25.06.2020 10:57
Dr. Erdal İlgü'den uyarı: 'Ağustos ayında kene vakaları artabilir!'

10 Haziran itibarıyla Türkiye genelinde 480 kene vakası görülürken, 15 kiş de yaşamını yitirdi. Kene vakalarıyla ilgili açıklama yapan Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, "Keneler bir sürü hastalığı insanlara ve hayvanlara bulaştırdı. Hayvanlarını otlatmaya çıkan ve piknik için meralık alanları kullanan kişilein özellikle bu dönemde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Keneyi vücuda yapışmadan görebilmek için beyaz giysiler giyilmeli. Paçaların da mutlaka çorapların içine sokulması ve eve girmeden kıyafetlerin temizlenmesi şart" dedi.

"KENEYİ EZEREK ÖLDÜRMEYİN"

Keneleri ezerek öldürmenin çok tehlikeli olduğunun altını çizen İlgü, kenenin üzerine kolonya, alkol ve mazot döküp yakılmaması gerektiğini, eğer yakılırsa kenenin kasılıp mikropları vücuda tükürüp hastalığın yayılmasına neden olacağını belirtti. 

UYARI ÜSTÜNE UYARI!

Keneyi çıkarmak için en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini vurgulayan İlgü, "Tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar daha fazla dikkat etmeli. Keneleri vücuttan çıkarırken sakın öldürmeyin" uyarılarında bulundu. (İHA)