Dr. Derek McMinn'in binlerce hastanın kemiklerini evinde izinsiz olarak sakladığı ortaya çıktı

İngiltere'de politikacılardan ünlü isimlere kadar binlerce kişiyi ameliyat eden bir cerrahın adı  korkunç bir skandala karıştı. İngiltere’nin Birmingham şehrindeki Edgbaston Hastanesi’nde cerrah olarak görev yapan Dr. Derek McMinn’in, hastalarının vücut parçalarını izinsiz olarak sakladığı ortaya çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2020 16:09
Değiştirme Tarihi: 30.09.2020 16:13
Dr. Derek McMinn'in binlerce hastanın kemiklerini evinde izinsiz olarak sakladığı ortaya çıktı

İngiltere büyük bir sağlık skandalı ile çalkalanıyor. İngiltere’nin Birmingham şehrindeki Edgbaston Hastanesi’nde cerrah olarak görev yapan Dr. Derek McMinn’in, hastalarının vücut parçalarını izinsiz olarak sakladığı ortaya çıktı.

The Independent’ın haberine göre, Dr. Derek McMinn'in binlerce hastasının kemiklerini evinde sakladığı ortaya çıktı.

Politikacılardan, sporculara ve ünlü isimlere kadar binlerce kişiyi ameliyat eden McMinn’in sakladığı kemikler doktorun Worcestershire’daki evinde bulundu.

İnsan Dokusu Kurumu (HTA) olayla ilgili soruşturma başlatırken, McMinn’in kemiklerini sakladığı hastaların sayısının 5 bin 224’ü bulduğu, bunların arasında çocukların da olduğu belirtildi.

Independent’a konuşan bir kaynak, hastanedeki pek çok kişinin bu durumdan haberi olduğunu, kemiklerin saklanması için yardım ettiğini ancak McMinn’in çok nüfuzlu olması sebebiyle bunu gizli tuttuklarını öne sürdü.

Soruşturmanın gidişatı gereği ismini vermeyen kaynak, “Yaptıklarının hepsinin üstü örtüldü. Hastaların hiçbirinin kemiklerinin saklandığından haberi yoktu. Hastane için altın yumurtlayan bir tavuktu. Büyük bir gelir elde edilmesini sağlıyordu. O kadar uzun süredir orada ki, adeta hastane ona ait gibi. Bu kadar zaman bunun olmasına müsade etmeleri akıl alır gibi değil” dedi.