Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Donald Trump'tan 'Türkiye' gafı

Donald Trump'tan 'Türkiye' gafı

Donald Trump'ın New York Times'daki röportajında Türkiye'de yaşanan darbe girişimiyle ilgili konuşurken tarihi bir gafa imza attı!

22.07.2016 17:57

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ın New York Times'a verdiği röportajda Türkiye'de yaşanan darbe girişimiyle ilgili konuşurken yaptığı iki hata, Amerikan basınının dikkatinden kaçmadı.

ABD'li milyarder işadamı Trump, New York Times muhabirleri David E. Sanger ve Maggie Haberman'a verdiği mülakat sırasında, Türkiye'deki darbe girişimi hakkında bir soruyu yanıtlarken şöyle dedi:

"Halk sokaklara çıktı. Ama askerler halkın üzerinden geçmedi. Bu Tiananmen Meydanı’nda olandan farklıydı. İnsanlar (Askerler), ‘İnsanların üzerinden geçmeyeceğim’ dedi. İnsanlar evlerinden çıktı. Ordunun yaptığı şeyden yana değillerdi."

Ancak ABD basını, Türkiye'de tankların "halkın üzerinden geçmediğini" söyleyen Trump'ın bu ifadesinin yanlış olduğunu fotoğraf ve video görüntüleriyle ortaya koydu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Darbe girişimi sırasında Üsküdar'da üzerinden art arda iki tank geçen 34 yaşındaki Sabri Ünal, hastaneye kaldırılmıştı. Türkiye genelinde olaylarda çok sayıda darbe karşıtı da tank altında kalarak can verdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü TEM Otoyolu Esenler Mevkii’nde de tankla beş kişiyi ezerek öldürdüğü belirtilen üç asker tutuklanmıştı.

Tiananmen'i de yanlış anlattı

ABD basınındaki haberlerde, 1989 yılında Tiananmen Meydanı’nda yaşanan meşhur tank olayına atıf yapan Trump'ın bu olayı da yanlış aksettirdiği belirtildi.

Zira Tiananmen Meydanı'ndaki öğrenci eyleminde ordunun sert müdahalesini protesto eden meşhur Çinli de önünde durduğu tank tarafından ezilmemişti.

Haber ile ilgili metin girin!.

5 Haziran 1989'da Tiananmen'de yaşananları özetleyen ve bir sembol haline gelen bu kare, Associated Press muhabiri Jeff Widener tarafından çekildi. Çinli yetkililer, fotoğraftaki kişinin tutuklanıp tutuklanmadığı hakkında kesin bir bilgilerinin olmadığını ancak öldürülmediğinden emin olduklarını söylemişlerdi.

Yorumlar | 0
üye profil