Donald Trump'ın durumu kötüye giderse ne olacak? İşte masadaki 3 senaryo

ABD'de seçimlere haftalar kala Donald Trump'ta Covid-19 tespit edilmesi ülke siyasetini salladı... Minimum 10 gün boyunca karantinada kalacak Trump, iyileşirse en iyi ihtimalle 15 Ekim'de mitinglere devam edebilir fakat durumu kötüye giderse ortaya birçok yeni senaryo çıkıyor. Bu ihtimaller gündemdeyken Trump bugün hastaneden çıktı ve adeta şov yaptı. Özel bir araçla hastane önüne çıkan Trump, hastane önünde kendisini bekleyenleri selamladı.

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2020 11:41
Değiştirme Tarihi: 05.10.2020 11:41
Donald Trump'ın durumu kötüye giderse ne olacak? İşte masadaki 3 senaryo

ABD'nin ve dünyanın bir numaralı maddesi, Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump'ın koronavise yakalanması oldu. Ülkede seçime haftalar kaldı ve Başkan Trump'In en iyi ihtimalle 15 Ekim'e kadar miting yapamayacağı konuşuluyor. Eğer durumu kötüye giderse ne olacağına dair farklı senaryolar da mevcut. Bu ihtimaller konuşulurken, Trump hastaneden çıkarak arabasının içinden kendisini hastane önünde bekleyenleri selamladı. 

Sözcü gazetesinden Yiğit Can Kaytmaz, Başkan Trump'ın koronavirüse yakalanmasını ve masada olan 3 senaryoyu yazdı. İşte detaylar...

Trump’ın Cuma günü Florida’da yapacağı miting iptal edilirken, diğer mitinglerin de ertelenmesi ya da iptal edilmesi bekleniyor.

Başkan Trump'ın koronavirüse yakalanmasının yanı sıra bir diğer konu da seçimlerin ertelenip ertelenmeyeceği oldu. ABD’de seçimler Kasım ayının ilk pazartesi yapılırken, seçimlerin ertelenmesine karar verecek olanlar siyasetçiler olacak. Yani bu durumda ABD Başkanı Donald Trump’ın hiç söz hakkı yok.

Olası bir seçim tarihinin değiştirilmesi için hem Cumhuriyetçiler’in kontrolündeki Kongre’nin hem de Demokratlar’ın kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nin onay vermesi gerekiyor.

Taraflar anlaşıp seçimlerin tarihini değiştirmeye karar verse bile ABD yasalarına göre Trump’ın başkanlık görevi 20 Ocak 2021’de son bulacak.

TRUMP’IN SAĞLIK DURUMU KÖTÜLEŞİRSE NE OLACAK?

Eğer koronavirüse yakalanan Başkan Trump'ın durumu daha da kötüye gidip, görevini yerine getiremeyecek bir vaziyet ortaya çıkarsa, ABD Anayasası'nın 25. maddesi devreye girecek. ABD Anayasası'ınn 25. maddesine göre başkan, görevi başkan yardımcısına yani Mike Pence’e bırakmak zorunda. Eğer Trump sağlığına tekrar kavuşursa, Trump görevi Pence’ten devralabilir.

Başkan Trump, görevini devremeden kötüleşirse, kabine ve kabine ve başkan yardımcısı onun görevini yerine getiremeyeceğine kanaat getirerek görevi başkan yardımcısına verir.

PEKİ BAŞKAN YARDIMCISI DA KÖTÜLEŞİRSE?

Olası senaryolar arasında bir de, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sağlık durumunun kötüye gitme ihtimali yer alıyor. Eğer Pence de Trump gibi hastalanıp görevien devam edemezse Temsilciler Meclisi Başkanı, ABD Başkanı olarak görev yapabilir. Eğer önümüzdeki günlerde bu senaryo gerçekleşirse, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı ve ABD Başkanı Trump’ın en büyük husumetlisi Nancy Pelosi, Beyaz Saray’a taşınacak.

Pelosi’nin görevi kabul etmemesi ya da sağlık sorunları yaşaması durumunda ise ABD Başkanı olacak kişi Cumhuriyetçilerin en kıdemli senatörü olacak. Günümüzde bu senaryo yaşanırsa, 87 yaşındaki Charles E. Grassley ABD Başkanı olarak göreve oturabilir.

DAHA ÖNCE BİR BAŞKAN GÖREVİ DEVRETTİ Mİ?

Daha önce iki farklı ABD Başkanı görevini yardımcılarına devretti…

1985’te dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan, kanserle mücadelesi kapsamında ameliyata girmeden önce görevlerini başkan yardımcısı George H.W. Bush’a devretmişti.

2002 ve 2007 yıllarında da George W. Bush, rutin kolonoskopi sürecinde görevlerini yardımcısı Dick Cheney’e bırakmıştı.

TRUMP YARIŞTAN ÇEKİLİRSE NE OLACAK?

ABD’de herhangi bir sebeple adaylar yarıştan çekilirse yerine başka biri geliyor… Günümüzdeki mevcut senaryoya göre ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in göreve gelme ihtimali bulunuyor.

Cumhuriyetçiler’in 168 üyeli Ulusal Komitesi’nde yeni bir başkan adayı seçilebilir ve bu durumda Mike Pence’in de adaylar arasında olması muhtemel.

ABD tarihinde bu güne kadar hiçbir Demokrat ya da Cumhuriyetçi adayın yerine yeni bir isim seçilmedi.

Etiketler: donald trump