Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrılma şartını açıkladı

Resmi olmayan sonuçlara göre seçimde rakibi Joe Biden'a kaybeden Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrılma şartını açıkladı. Trump, Seçiciler Kurulu'nun Biden'a oy vermesi halinde koltuğunu bırakacağını ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2020 09:51
Değiştirme Tarihi: 27.11.2020 09:51
Donald Trump, Beyaz Saray'dan ayrılma şartını açıkladı

DHA'da yer alan habere göre, ABD'de seçimler sonuçlanmış olmasına rağmen artçı sarsıntılar sürmeye devam ediyor. Resmi olarak halen başkan olarak ilan edilmeyen Joe Biden, henüz koltuğuna oturamadı. 

ABD'nin mevcut başkanı Donald Trump ise yaptığı bir açıklama ile  Beyaz Saray'dan ayrılma şartını duyurdu. 

ABD Başkanı Donald Trump seçilmiş başkan Joe Biden’ın, Seçiciler Kurulu tarafından resmi olarak kazanan ilan edilmesi halinde Beyaz Saray'dan ayrılıp ayrılmayacağı sorusuna, “Kesinlikle ayrılacağım” yanıtını verdi. Trump aynı zamanda seçimlerde büyük bir hile yapıldığı iddiasını yinelerken şunu da belirtti : "Sadece halkıma şunu söylemek istiyorum; henüz hayal kırıklığına uğramayın çünkü bu yarış daha bitmedi" dedi.

Trump, 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinden sonra, Pazartesi günü resmi geçiş sürecinin başlatılmasına izin vermişti.

SEÇİCİLER KURULU NEDİR?

Başkanlık seçimlerinde seçmenler, doğrudan başkan adayına değil, eyaletin Seçiciler Kurul üyelerine oy veriyor. Ardından üyeler, ABD'nin başkanını ve başkan yardımcısını seçiyor.

Kaynak: DHA