Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde koronavirüs vaka sayısı arttı!

Koronavirüs salgını kapsamında yeni normal hayatın kurallarına uymayanlar, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Şırnak, Batman, Elazığ gibi çok sayıda kentte koronavirüs vaka sayısının artmasına neden oldu.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 10:15
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 10:16
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde koronavirüs vaka sayısı arttı!

Düğün, nişan ve mevlitler ile taziye çadırlarına getirilen yasaklara uyulmaması nedeniyle Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Şırnak, Batman, Elazığ gibi çok sayıda kentte koronavirüs vaka sayısı arttı. Bu tabloyu gözler önüne seren en son olay Diyarbakır'da yaşandı. Bir mevlit yemeğine katılan koronavirüs hastası, 37 kişiye virüs bulaştırdı. 

"NORMALLEŞMEYLE VAKA SAYISI ARTIYOR"

Konuyla ilgili açıklama yapan Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, yeni normalleşmenin eski normalleşmeyle karıştırıldığını söyleyerek, "Ülke olarak Nisan ve Mayıs ayları itibarıyla güzel bir gidişat yakaladık. Vaka sayıları giderek düşüyordu. Bu durumu aldığımız tedbirlere bağladık. Koronavirüsle mücadelede normalleşmenin konuşulmasıyla birlikte vaka sayılarında bir artış yaşanmaya başlandı. Halkımız, bu süreci eski normalleşme süreci gibi algılıyor. Maske kullanmayacağız, yakın mesafede temas sağlayacağız, toplu yemeklere gideceğiz gibi algılandı. Bunlara dikkat etmediğimizden dolayı vaka sayımız arttı. Şunu kesinlikle bilmemiz gerekiyor, normalleşmeden kastımız, yeni normalleşme olmalı. Yeni normalleşmenin de belirli standartları var, maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bunlara dikkat etmediğimiz sürece vaka sayıları artacak ve eskiden daha kötü olacaktır. Bundan dolayı halkımızdan isteğimiz, herkes maskesini taksın, sosyal mesafeyi korusun ve el hijyenine çok dikkat etsin. Bunlara dikkat edersek, elde ettiğimiz başarıyı koruruz. Yoksa eski günlerden daha kötüsünü yaşarız. Havaların ısınmasıyla insanlar rehavete kapıldı. Yeni normalleşmenin eski normalleşme olmadığını bilip, yeni kriterleri öğrenip, buna göre hareket etmemiz gerekiyor" dedi. 

İKİNCİ DALGA GELECEK Mİ?

İkinci dalganın oluşup oluşmayacağını, bir iki haftada görebileceklerini söyleyen Tekin, "Toplum olarak buna dikkat edersek, vaka sayımızdaki artış çok olmayacak. Ama biz maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat etmezsek vaka sayımız çok artabilir. Yeni normalleşme sürecinde tedbiri elden bırakmamız gerekiyor" uyarılarında bulundu.  (DHA)