Doç. Dr. Serkan Irmak, vatandaşları hasarlı binalara girmemeleri için uyardı

Türkiye İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem ile sarsıldı. Cuma günü meydana gelen depremin ardından enkaz çalışmaları hala devam ediyor. Bunun yanı sıra bölgede 6.6 büyüklüğündeki depremin artçıları da sürüyor. Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Irmak meydana gelen artçı depremlerle ilgili önemli uyarılarda bulundu. 6.6 büyüklüğündeki depremden bir birim küçük olan ana artçının henüz meydana gelmediğini belirten Doç. Dr. Serkan Irmak vatandaşları hasarlı binalara girmemeleri için uyardı.

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2020 09:39
Değiştirme Tarihi: 03.11.2020 09:40
Doç. Dr. Serkan Irmak, vatandaşları hasarlı binalara girmemeleri için uyardı

Ege denizinde geçen cuma günü meydana gelen ve İzmir'de yıkıma neden olan 6.6 büyüklüğündeki depremin artçıları devam ederken Doç. Dr. Serkan Irmak, artçı sarsıntılarla ilgili çok kritik açıklamada bulundu.

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Irmak'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle;

"2 Kasım itibariyle 1100'den fazla artçı deprem meydana geldi. Artçı depremler olmaya devam edecek. Bizim beklediğimiz genelde ana şoktan bir birim küçük olan ana artçı henüz olmadı. O yüzden vatandaşlarımızın özellikle hasarlı binalara uzman ekiplerin 'girilir' izni vermeden girmemelerini öneriyorum"

 "Kendi yapacakları tespitlerde görecekleri veya göremeyecekleri çatlaklar taşıyıcı sistemdeki kırıklar, olası artçı depremde çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bunun örneğini 2011 yılında Van’daki depremden sonra yaşanan artçıda meydana gelen can kayıplarını gösterebiliriz. Bölgedeki artçılar bir müddet daha sürecektir, vatandaşların buna hazırlıklı olması lazım. Örneğin ocak ayında Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin artçıları hala sürmekte. Sadece artçıların oluş sayısı azalacaktır. İlk günlerde çok sık artçılar olurken zaman içerisinde bu artçıların sayısı azalacaktır. Büyük artçılara karşı hazırlıklı olmak lazım, dikkatli olmak lazım. Hasarlı binalara girmemek lazım, ancak uzman ekiplerin onayından sonra binalara girmek gerekir"

DHA