Diyetisyen Duygu Yıldırım yazdı... Kış aylarında nasıl beslenmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz?

Diyetisyen Duygu Yıldırım, kış aylarında nasıl beslenmemiz gerektiğini, hangi noktalara dikkat etmemiz gerektiğine dair önemli ipuçları verdi.

Yayınlanma Tarihi: 04.01.2022 12:50
Değiştirme Tarihi: 04.01.2022 12:58
Diyetisyen Duygu Yıldırım yazdı... Kış aylarında nasıl beslenmeliyiz, nelere dikkat etmeliyiz?

Diyetisyen Duygu Yıldırım'ı Instagram hesabını takip edebilir, çalışmaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hava değişimine karşı nasıl beslenmeli?

Kış aylarında hasta olmamak için kat kat giyinmeye başlıyoruz. Ama gardrobumuzdaki ince kıyafetleri kalınlarıyla değiştirmek malesef tek başına yeterli değil. Vücut direncimiz için en önemli şey yeterli ve dengeli beslenme. Yediğimiz gıdalar vücudumuzun ihtiyacı olan makro ve mikro besinlerin neredeyse tamamını karşılayacak zenginlikte olmalı. Yani tek tip beslenme şekli yerine öğünleriniz tüm besin grupları (süt grubu, tahıl grubu, sebze grubu, et grubu)nı içermelidir.

Grip ve soğuk algınlığına karşı bağışıklık güçlendirici besinler hangileri?

Bağışıklık sistemimiz hava koşulları, stres, beslenme durumumuza göre şekillenir. Beslenme dışındaki seçeneklere etki edemediğiniz zamanlar çoğunlukta fakat yaşam tarzınız ve beslenme şekliniz tamamen sizin elinizde. Beslenmenize gereken özeni göstermelisiniz. Peki bağışıklığımızı güçlendirmek için neler tüketmeliyiz? Özellikle su: hava sıcaklıkları düşmeye başladıkça su tüketimine yeterli özeni göstermiyoruz. Oysa ki vücudumuzu toksinlerden arındıran en önemli şey sudur, aynı zamanda
vucudunuzun ısı dengesini sağlamaktadır. Bunun için yeterli su tüketmeye gayret göstermelisiniz. İçmeniz gereken su miktarını kadınlarda olduğunuz kilo*30 ml erkeklerde ise kilo*35 ml olarak hesaplayabilirsiniz.

İkinci olarak sebze ve meyveler; yeterli sebze ve meyve tüketimi vitamin, mineral ve lif ihtiyacımızı karşılamaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerle iyi bir antioksidandırlar. Bağırsak sağlığımız için gerekli olan posa için iyi bir kaynaktirlar. Günde 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Ve meyvenin suyu yerine kendisini tüketerek, sebzeyi de vitamin ve mineral kaybını minimuma düşürecek şekilde pişirerek tüketmelisiniz. Özellikle bağışıklık sistemimiz için önemli bir
vitamin olan C vitamini çok çabuk kayba uğramaktadır. Üçüncü olarak bir o kadar sağlıklı fakat aşırıya kaçtığınızda kilo almanıza neden olabilen kuruyemişler.
Bağışıklık sistemimiz için de en önemlileri ceviz, fındık, badem. Benim tercihim kavrulmamış yani çiğ olanları. Örneğin gün içerisinde yiyeceğiniz 10 adet çiğ fındık içerdiği E vitamini sayesinde bağışıklığınızı güçlendirir ve aynı zamanda kilo verme dönemlerinizde iyi bir destektir. Son olarak yoğurt ve kefir bağırsak florası üzerindeki iyileştirici etkisiyle bağışıklık sistemi üzerinde önemli rol oynamaktadırlar.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kış aylarında karbonhidrat krizine karşı bir tavsiyeniz var mı? Ekmek yiyelim mi?

Eğer karbonhidrat kriziniz varsa dengesiz bir beslenme düzeniniz vardır. Bunun sebebi ise herhangi bir rahatsızlığınız yoksa öğün aralarınızın çok fazla ve bir öğününüzde gerekenden fazla karbonhidrat tüketiminizin olmasıdır. Uzun süreli açlıktan sonra yediğ iniz öğündeki karbonhidrat miktarının fazla olması kan şekerinizin çok fazla yükselip bir anda düşmesine neden olur. Eğer karşı koyamadığınız bir tatlı isteğiniz, açlık ataklarınız, göbek bölgesi yağlanmanız var ise öncelikle bir endokrinoloji uzmanına gör ünmelisiniz. Yapılan değerlendirme sonucuna göre beslenme uzmanından destek alarak bu tür şikayetlerinizin önüne geçebilirsiniz.
Gluten toleransınız yoksa ekmek tabiki yiyelim. Ama çeşidi önemli. Glisemik indeksi düşük, lif oranı yüksek yani bizi daha uzun süre tok tutacak, sağlıklı ekmekleri tercih etmelisiniz. Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, ekşi mayalı ekmek bunlara en güzel örnek. İhtiyacınız kadar ekmek tüketmekten korkmayın.

Havalar kararıyor, depresyona karşı mutlu edecek besinler neler?

Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin sentezi triptofan varlığına bağlıdır. Yüksek protein içerikli diyetler beyne triptofan girişini azaltır. Bu nedenle diyetlerde karbonhidrat, protein dengesi önemlidir. Peynir, ceviz, fıstık, kuru fasulye, nohut, patlıcan, ıspanak triptofan içeren besinler arasındadır.

Balık yağı, balık: yapılan araştırmalara göre düzenli balık tüketimi veya hergün 1 garm balık yağı tüketimi depresyon riskini düşürmektedir.

Yeşil çay: eğer hamile değilseniz veya tansiyon probleminiz yoksa gün içerisinde tükettiğiniz 1-2 fincan yeşil çay stres seviyenizi azaltmaktadır. 

Elma: B vitamini ve fosfor içeren elmayı düzenli olarak tükettiğinizde depresyon tedavisinde etkili

Muz: içeriğinde bulunan potasyumun anksiyete ile başa çıkmada etkili olduğu yapılan araştırmalarda etkili olduğu yapılan araştırmalarda incelenmiştir. Fakat böbrek rahatsızlığı veya kabızlık problemi yaşayan bireylerin sınırlı tüketmesi gerekmektedir.

Güne enerjik başlamak için kahvaltı tavsiyeniz var mı ?

Kendimizi ve metabolizmamızı uyandırmanın en iyi yolu kahvaltı yapmak. Çünkü gece boyunca aç yolu kahvaltı yapmak. Çünkü gece boyunca aç kalıyorsunuz uyandığınızda da bunu sürdürdüğünüzde metabolizmanız yavaşlar ve günün ilerleyen kalıyorsunuz uyandığınızda da bunu sürdürdüğünüzde metabolizmanız yavaşlar ve günün ilerleyen saatlerinde kendinizi daha çok halsiz hissedersiniz. Ama iyi bir kahvaltı sizi zinde tutar. Bu nedenle saatlerinde kendinizi daha çok halsiz hissedersiniz. Ama iyi bir kahvaltı sizi zinde tutar. Bu nedenle sütlü kahveylesütlü kahveyle bu öğünü geçiştirmemelisiniz. Içerisinde kuruyemiş, mevsim yeşilliklerinin, protein bu öğünü geçiştirmemelisiniz. Içerisinde kuruyemiş, mevsim yeşilliklerinin, protein kaynakları olan peynir ve yumurtanın, ekmeğinizin olduğu bir tabakla kahvaltınızı yapmanız hem kaynakları olan peynir ve yumurtanın, ekmeğinizin olduğu bir tabakla kahvaltınızı yapmanız hem sağlıklı hem de kaliteli güne başlamanızı sağlayacaktır. Yoğun çalışma dönemsağlıklı hem de kaliteli güne başlamanızı sağlayacaktır. Yoğun çalışma döneminiz olduğunda ve iniz olduğunda ve khavlatı yapmaya vakit bulamadığınızda Yağı fazla olan poğaça açma çeşitleri yerine simit tercih khavlatı yapmaya vakit bulamadığınızda Yağı fazla olan poğaça açma çeşitleri yerine simit tercih edebilirsiniz. Simit yediğinizde de süt, yoğurt peynir gibi protein kaynağıyla birlikte tüketmeniz tokluk edebilirsiniz. Simit yediğinizde de süt, yoğurt peynir gibi protein kaynağıyla birlikte tüketmeniz tokluk sürenizi uzatacak ve kahvaltınızın sürenizi uzatacak ve kahvaltınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kahvaltınız günlük kalori daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Kahvaltınız günlük kalori ihtiyacınızın %25 ihtiyacınızın %25-- 30unu karşılamalıdır.30 unu karşılamalıdır.

Diyetisyen Duygu Yıldırım kimdir?

Duygu Yıldırım, Haliç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde %100 eğitim bursu ile 2018 yılında eğitimini tamamladı. 2016-2017 yıllarında 9 farklı klinik/hastanede, farklı alanlarda staj yaptı. Mezun olduktan sonra ilk olarak Catering Diyetisyeni olarak Liv Hospital Ulus'ta mesleğini icra etti. Diyetisyen Duygu Yıldırım, kariyerine Medical Park Göztepe Hastanesi'nde poliklinik ve klinik alanında devam etmektedir.

İlgili Sayfalar: Playlist