Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
İki ilçede operasyon başlatıldı!

İki ilçede operasyon başlatıldı!

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde dün gece 01.00'den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

18.08.2015 19:06

Silvan'da Tekel, Mescit ve Selahattin mahallelerinde sokak aralarındaki hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bazı sokaklara bırakıldığı iddia edilen patlayıcı  düzeneklerin temizlenmesi ve hizmeti engellenen Halk Sağlığı Merkezi'nin yeniden hizmet vermesini sağlamak amacıyla operasyon yapıldı. Asker ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katılımıyla gerçekleştirilen müdahaleye iddiaya göre örgüt mensupları uzun namlulu silahlarla karşılık verdi. Çatışma çıktığı, Dicle Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan bir kişinin öldüğü, diğer yaralının ise Silvan Devlet  Hastanesinde tedavi altına alındığı belirtiliyor. 

BAYRAK İNDİRİLMİŞTİ

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapattı. Grup, barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya da girdi. YDG-H’liler bir süre önce de olaylar yüzünden hizmet verilemeyen Tekel Mahallesi’nde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin bahçesinde direkteki Türk Bayrağı’nı indirip yerine PKK flaması astı. 3 gün önce ise DBP yönetiminden 'öz yönetim' açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Biz Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz" dedi.

 SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, OPERASYON BAŞLADI

 Diyarbakır Valiliği bugün saat 01.00’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede yaklaşık 700 kişi asker ve polisten oluşan güvenlik güçleri hendekler ve barikatlarla v yol kapatılması, yerleştirilen patlayıcıların imhası, 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin yeniden hizmet vermesi için gece operasyon başlattı.

 Operasyon sırasında güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, 2 PKK’lı yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan 1’i öldü, diğerinin tedavisi sürüyor.

 İLÇENİN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI KAPATILDI

 Silvan'da operasyon sürerken ilçenin giriş ve çıkışları da ulaşıma kapatıldı. Silvan üzerinden Muş, Bitlis ve Van istikametine gidecek olan araçların da ilçeye girişine izin verilmezken, araçlar Diyarbakır yolu üzerinde bekleyişlerini sürdürüyor. Silvan’ın girişinde zırhlı araçlarla bekleyen polis ekipleri, gelen araçları kontrol ettikten sonra geri gönderdi.

 İNTERNET VE TELEFON KESİK

 Polisler, güvenlik nedeniyle giriş çıkışların kapatıldığını söyledi. Havadan helikopterlerin dolaştığı Silvan’da cep telefonu şebekeleri ve internet hatlarının da  kesik olduğu öğrenildi.

 SADECE KIŞANAK VE MİLLETVEKİLLERİNE İZİN VERİLDİ

 Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, Edip Berk, Ziya Pir, Filiz Kerestecioğlu ve bazı sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu bir heyet, bugün öğlen saatlerinde Silvan’a girmek istedi. Görevli polisler ise Valilik talimatı ile sadece 2 araçla Belediye Başkanı ve milletvekillerine izin verileceğini söyledi.

 İKİ ARACA İZİN VERİLDİ

 Konvoyla polis noktasına gelen Kışanak’ı görevli polisler "Başkanım hoşgeldiniz" diye karşıladı. Kışanak’ın "Keşke bu memlekete barış gelseydi, biz de hoş gelseydik" demesi üzerine polis memuru "Kesinlikle hepimiz onun derdindeyiz" diye cevap verdi. Polisler, "Sayın Başkanım, Vali beyin kesin talimatı var. Siz ve milletvekillerimiz en fazla iki araç alabiliyoruz. Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz ve meclis üyesi varsa sadece 2 araç alabiliyoruz" dediler. 

 Kışanak’ın "Peki nasıl gelecek arkadaşlar?" sorusu üzerine polisler, "İçeride zaten hiçbir şekilde can güvenliği yok" karşılığını verdi. Kışanak, "Nasıl can güvenliği yok? Orada 80 bin insan yaşıyor nasıl can güvenliği olmaz?" dedi. Polisler ise, "Siz merak etmeyin. Vatandaşlarımızın güvenliğini bizim arkadaşlar almış. Devlet orada can güvenliğini almış. En fazla iki araca sığacak kadar alabileceğiz. Sığmıyorsa vekil ve başkanımız gelsin. Siz lüfen kendiniz ayarlayın ve o şekilde geçiş yapalım" dediler. Geçiş tartışması uzaması üzerine görevli polisler Kaymakam veya telefonla Vali ile görüşmesini istedi. 

 'YOK, ZIRHLI ARAÇLA GÖTÜREMEZSİNİZ'

 Tartışmalar sırasında HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun, "Ben İstanbul vekiliyim. Buraya minibüsle geldim. Siz beni neyle içeri götüreceksiniz?" sorusuna cevap veren polis memuru, "Gerekirse zırhlı araçla götürebiliriz" dedi. Bunun üzerine araya giren Kerestecioğlu, "Yok zırhlı araçla tabi götüremezsiniz. O daha güvenliksiz" dedi. Cevap veren polis memuru ise, "Can güvenliğiniz için. Bu daha güvenli. Devletin zırhlı aracı bu. Siz de devletin vekiliyseniz o zaman güvenebilirsiniz" dedi. Kerestecioğlu ise polis memurunun konuşmasına karşılık, "Ben devletin değil halkın vekiliyim, o ayrı birşey" diye konuştu.

 Kışanak, "Biz yurttaşların, belediye başkanlarımızın, çalışanlarımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz. Kente girmek, bu çatışma zeminini ortadan kaldırmak için elimizden geleni sarf etmek istiyoruz" dedi.

 ŞEMDİNLİ'DE DE OPERASYON BAŞLADI

 Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde güvenlikgüçleri PKK’lılara karşı operasyon başlattı.

 Şemdinli-Yüksekova karayolunda hendek kazıp ulaşımı engelleyen PKK’lılara karşı yapılan operasyona kobra helikopterler de hava desteği veriyor. Güvenlik güçleriyle PKK’lılar arsında zaman zaman sıcak temas sağlanırken, silah sesleri yerleşim yerlerinden de duyuluyor.

 Son olaylar Şemdinli ilçe merkezinde gerginliğin tırmanmasına neden oldu ve esnaf bugün işyerlerini açmadı. 

 Şemdinli'de elektrik ve suların kesik olduğu, cep telefonlarının çalışmadığı belirtiliyor. İlçeden çıkan bazı vatandaşların daha güvenli olduğu için Derecek beldesine gittiği belirtiliyor.

 Çatışma sırasında atılan havan toplarından ikisinin Altınsu köyüne isabet ettiği bildirildi. Havan toplarının isabet ettiği köyde dört kişi hafif şekilde yaralandı.

 GENELKURMAY: ŞEMDİNLİ'DE İKİ ASKER YARALI

 Genelkurmay Başkanlığı'ndan Şemdinli açıklaması geldi: 15 Ağustos 2015 tarihinde  kazılarak ve barikatlar kurularak kapatılan Şemdinli-Yüksekova karayolunun açılması maksadıyla, 18 Ağustos 2015 tarihinde saat 02.00’da bölgedeki birliklerimizce operasyon başlatılmıştır.

 Söz konusu yolun açılması çalışmaları esnasında bölgede görev yapan unsurlarımıza bir grup Bölücü Terör Örgütü mensubu tarafından silahlı saldırıda bulunulmuş ve saat 10.47’de Şemdinli Altınsu bölgesinde açılan ateş sonucu iki Kahraman personelimiz yaralanmıştır.

 OPERASYONLAR SÜRÜYOR

 Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı sevk edilmiş, karadan ve havadan takviye birlikler ile diğer teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla operasyonlara devam edilmektedir. Yaralı personelimiz helikopter ile derhal hastaneye tahliye edilmişlerdir. Yaralı iki Kahraman personelimize acil şifalar diliyoruz.

 SİLAH VE ROKETATARLA ATEŞ AÇILDI

 Öte yandan, Altınsu köyündeki ara sokaklar ile köyün çevresindeki  ormanlık alanlarda mevzilenen teröristler, roketatar ve uzun namlulu silahlarla  güvenlik güçlerine ateş açtı.  

Yorumlar | 0
üye profil