Diyarbakır'da terör saldırısı! 2 şehit...

Diyarbakır'da terör saldırısı! 2 şehit...
Yayınlanma Tarihi: 11.04.2017 12:53 | Değiştirme Tarihi: 12.04.2017 11:39

PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda şehit olan polis memuru Burhan Mercan ile sivil personel Cengiz Tekin için tören düzenlendi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda PKK'lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Burhan Mercan ile sivil personel Cengiz Tekin için tören yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğündeki törende şehitler Mercan (30) ve Tekin'in (42) Türk bayrağına sarılı naaşları katafalka konuldu, öz geçmişleri okundu, dua edildi.

Törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri ile askeri ve mülki amirler katıldı.

Yakınlarının güçlükle ayakta durabildiği törenin ardından şehit Mercan'ın cenazesi Hatay'ın İskenderun ilçesine gönderilirken, şehit Tekin'in cenazesi defnedilmek üzere Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığına götürüldü.

Şehit Mercan'ın 2 çocuk, Tekin'in ise 5 çocuk babası olduğu öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Diyarbakır'daki patlamanın terör saldırısı olduğu netleşti...

İçişleri Bakanı Soylu, Diyarbakır Bağlar'daki İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda meydana gelen patlamanın, terör saldırısı olduğunun netleştiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesindeki İl Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin yer aldığı alanda meydana gelen patlamanın, terör saldırısı olduğunun netleştiğini bildirdi.

Bakan Soylu, Habertürk TV'de canlı yayında, saldırının dışarıdan açılan tünelle yapıldığını söyledi."Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde"

Patlamanın teknisyenin zırhlı aracı tamiri sırasında gerçekleştiğinin açıklandığını anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

"Acaba bu tamirden mi oldu diye epey bir araştırma yaptılar. Dün gece itibarıyla netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde. Ama onun ötesinde de bir teknisyen arkadaşımız daha enkaz altından çıkarıldı, şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. Çünkü bir araç da patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. İlk önce bir kişi içeriye girip bir çalışan marifetiyle bir şey koydu mu diye düşünmüştük ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirmişler."

Soylu, emniyet binalarının etrafında ayda bir arama tarama yaptıklarını aktararak, "Yani böyle bir tehditle karşılaşmayalım diye. Demek ki çok kısa bir sürede böyle bir şey kazmışlar yerin altında bir patlayıcı yerleştirmek suretiyle... Tüm detayları Vali Bey açıklayacak." dedi.