Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Diyarbakır'da bombalı saldırı: 1 asker şehit

Diyarbakır'da bombalı saldırı: 1 asker şehit

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde görev dönüşündeki askere bombalı saldırı düzenlendi, saldırıda ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu, 3 asker ise yaralandı.

23.08.2015 11:26

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde görev dönüşündeki askere bombalı saldırı düzenlendi, saldırıda ilk belirlemelere göre 1 asker şehit oldu, 3 asker ise yaralandı.

Kulp-Muş karayolu üzerinde bulunan Hidro Elektrik Santrali (HES) Barajı güvenliğini sağlayan askeri tim sabah erken saatlerde görev değişimi için geri dönerken, teröristler tarafından bombalı saldırıya uğradı. Saldırıda 1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı. Bölgeye giden takviye güçler kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon başlatırken, şehit ve yaralı askerlerin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Şehidin kimliği belli oldu

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde teröristler tarafından düzenlenen bombalı ve uzun namlulu silahlı saldırıda şehit düşen askerin Kırşehir nüfusuna kayıtlı Uzman Çavuş Mehmet Kara olduğu belirtildi.

Kulp-Muş karayolundaki Hidroelektrik Santrali (HES) Barajı güvenliğini sağlarken sabah saatlerinde görev değişimi yapan askeri timin dönüşünde bir grup terörist tarafından bombalı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıya askerin karşılık vermesi ile kısa süreli bir çatışma yaşandı. Çatışmada 26 yaşındaki Uzman Çavuş Mehmet Kara şehit oldu, 1’i ağır 3 asker yaralandı. Yaralı askerler Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırılarak tedavi altına alınırken, kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlatıldı.

Acı haber baba evine ulaştı

Şehit uzman onbaşı Mehmet Kara'nın Kırşehir'deki baba evine acı haber ulaştı.

Kırşehir Jandarma Komutanlığı Harekat Şube Müdürü Binbaşı Seyit Ali Aslan, 26 yaşındaki şehidin Kındam Mahallesi'ndeki evinde baba Metin Kara'ya şehadet haberini verdi.

Oğullarının şehit olduğu haberini alan baba Metin ve anne Nazlı Kara gözyaşlarına boğuldu.

Şehit Kara'nın iki kız kardeşi olduğu, bir ay önce Diyarbakır'daki görevine gittiği öğrenildi. Kara'nın eniştelerinden birisinin de üsteğmen olarak görev yaptığı belirtildi.

Ailenin oturduğu sokağa Türk bayrağı asılırken baba Metin Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehidin tek oğlu olduğunu, askerliğini yaptıktan sonra uzman onbaşı olarak Diyarbakır'a gittiğini söyledi.

Diyarbakır'a gitmeden önce oğlunun nişanlandığını anlatan Kara, bir yıl sonra da düğün yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Teröristlere karşı kararlılığın devam ettirilmesi gerektiğini belirten Kara, "Benim tek isteğim, o teröristlere 'dur' bile demesinler. Gördükleri yerde vursunlar. Tek oğlumdu" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama

Genelkurmay Başkanlığı Diyarbakır'daki saldırıyla ilgili internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"23 Ağustos 2015 saat 05.50’de Bölücü Terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından, Diyarbakır ili Kulp ilçesi Panak köyü bölgesinde HES barajı emniyetini sağlayan unsurlarımıza, roketatar ve uzun namlulu silahlar ile saldırıda bulunulmuştur. Yapılan silahlı saldırıya anında karşılık verilmiş, çıkan çatışmada Kahraman bir Uzman Çavuşumuz şehit olmuş, Kahraman üç personelimiz yaralanmış, yaralılar derhal helikopter ile hastaneye tahliye edilmişlerdir.

Bölgeye taarruz helikopter kolu, insanlı keşif uçağı,  karadan ve havadan takviye birlikler sevk edilmiş olup  teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla karadan ve havadan operasyonlara devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur ve alçakça gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman Personelimize acil şifalar temenni ediyoruz."

Kara Kuvvetleri Komutanı  Diyarbakır'da

Bu arada Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, askeri birlikleri denetlemek, askeri kurum ve kuruluşlarla koordinasyonu sağlamak amacıyla bugün Diyarbakır'a geldi. 2009-2011 yılları arasında Diyarbakır'da 7'inci Kolordu ve Garnizon Komutanlığı görevini yürüten Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, ilk olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti. Orgeneral Çolak, valilik binası önünde Vali Aksoy ve vali yardımcıları tarafından karşılandı.

Valilik şeref defterini imzalayan Orgeneral Çolak, daha sonra Vali Aksoy ile makamında, basına kapalı bir süre görüştü. Görüşmenin ardından Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Diyarbakır'daki temaslarına devam etmek üzere valilikten ayrıldı.

Ajanslar

Yorumlar | 0
üye profil