Diyanet'ten 'organ bağışı' fetvası! Organ bağışı caiz mi?

Ülkemizde vatandaşlar tarafından zaman zaman tereddütte bırakan ve kafalarda soru işareti yaratan organ bağışı konusuyla ilgili kafa karışıklığını gideren bir açıklama geldi. "Organ bağışı dinen caiz mi?" sorusu, birçok Müslümanın yanıtını ve detaylarını olarak merak ettiği bir soruydu Diyanet, merak edilen soruyu yanıtladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Halil Kılıç, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verildiğini belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 03.11.2021 12:56
Değiştirme Tarihi: 03.11.2021 12:56
Diyanet'ten 'organ bağışı' fetvası! Organ bağışı caiz mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Kurulu Uzmanı Halil Kılıç yaptığı açıklamada, İslam'ın insan hayatı ve sağlığına çok önem verdiğini, bir insana hayat vermenin bütün insanlara hayat vermekle eş değer olduğunu vurguladı.

"Din İşleri Yüksek Kurulumuz başta olmak üzere Müslüman ülkelerdeki pek çok fetva konseyi ve İslam alimleri, belirli şartlar dahilinde organ naklinin caiz olduğu yönünde görüş beyan etmişlerdir. Zira İslam'a göre insan hayatının korunması dinin vazgeçilmez değerlerindendir. İslam, sağlığın korunmasına büyük önem vermiş, hastalık durumunda da tedavi cihetine gidilmesini istemiştir. Organ nakli de günümüzde bir tedavi yöntemi olarak kabul edildiğinden, belirli şartlar sağlandığı takdirde organ bağışına dinen onay verilmektedir."

Organ naklinin caiz olabilmesi için bazı şartlara riayet edilmesi gerektiğini hatırlatan Kılıç, "Kurulumuz öncelikle, organ ve doku naklinin caiz olabilmesi için zaruret halinin bulunması gerektiğini ifade etmiştir. Bu doğrultuda, hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için uzmanlar tarafından organ naklinden başka çarenin olmadığının tespit edilmesi ve hastalığın bu yoldan tedavi edilebileceğine dair kanaatin oluşması gerekir." ifadelerini kullandı.

İlgili Sayfalar: Playlist