Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yeni koronavirüs kararını açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 81 il müftülüğüne bir talimat göndererek, yeni koronavirüs kararını açıkladı. Buna göre, din görevlileri tarafından manevi destek ya da tebrik amaçlı iştirak edilen törenlerde vatandaşlar kurallara uygun davranılması hususunda uyarılacak. 

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2020 15:20
Değiştirme Tarihi: 09.07.2020 15:20
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yeni koronavirüs kararını açıkladı!

Söz konusu talimatta, normalleşme sürecinde hastalıkla mücadelede rehavete düşülmemesinin ve Devletimiz tarafından öngörülen tedbirlere titizlikle riayet edilmesinin büyük önem arz ettiği belirtilerek, özellikle taziye ve düğün gibi kalabalık ortamlarda virüsün hızla yayıldığı ve yeni vakaların arttığının müşahede edildiğine dikkat çekildi. Başkan Erbaş, bu kapsamda, din görevlileri tarafından manevi destek ya da tebrik amaçlı iştirak edilen törenlerde vatandaşların kurallara uygun davranılması hususunda uyarılmasını istedi.

NELER YAPILACAK? 

*Güvenli mesafe kuralına riayet edilecek,

*Maske kullanılmasına, beden, kıyafet, çevre ve yiyecek temizliğine azami derecede dikkat gösterilecek, 

*Özellikle düğün, taziye ve cenaze merasimlerinin mümkün mertebe açık alanlarda ve kalabalık ortamlar oluşturulmadan yapılması istenirken, tokalaşma, kucaklaşma ve musafaha etmekten kesinlikle kaçınılacak, kapalı ortamlarda topluca geçirilecek süreler kısa tutulacak.

*Kapalı ortamlar sık sık havalandırılacak ve dezenfekte edilecek,

*Salgın ortadan kalkıncaya kadar imkanlar dahilinde taziyeler telefonla, sosyal medya ve dijital imkanlar vasıtasıyla yapılacak ve ziyaretlere ara verilecek.  (DHA)