Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Dışişleri doğruladı! O saldırıda 2 Türk...

Dışişleri Bakanlığı, Erbil'de gerçekleşen bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ilk belirlemelere göre hayatını kaybeden 2 kişinin Türk vatandaşı olduğunun ifade edildiği, kimlik tespit çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

18.04.2015 13:35

Açıklama şöyle: "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) merkezi Erbil'de 17 Nisan'da akşam saatlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda IKBY makamlarının ilk açıklamalarına göre iki kişinin hayatını kaybettiğini ve en az 10 kişinin yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

İlk bulgulara göre hayatını kaybeden iki kişinin Türk vatandaşı olduğu yetkililerce ifade edilmiş, DNA testiyle kimlik tespiti çalışmalarının sürdüğü bildirilmiştir. Yaralananlar arasında olduğu öğrenilen beş vatandaşımız Erbil Başkonsolosluğumuz yetkilileri tarafından tedavi gördükleri hastanelerde ziyaret edilmişlerdir.

Saldırıda yaralananların ülkemizde tedavisi dahil, her türlü desteği sunabileceğimiz Irak Kürt Bölgesel Yönetimi makamlarına iletilmiştir.

Irak'ın ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin huzur istikrarını hedef alan bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diliyoruz. 

Türkiye, terörle mücadelesinde tüm unsurlarıyla kardeş Irak halkının yanında olmaya devam edecektir."

Erbil'deki patlamada ölen 2 kişi Mardinli

IRAK Kürdistan Federe Bölgesi'nin başkenti Erbil'de IŞİD tarafından bir araçla düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 2 Türk'ün Mardinli olduğu belirlendi. Mardin'in Derik ilçesinden olan Sadettin Şan (29) ile Bülent Önen'in (35) ailelerinin cenazeleri almak üzere Erbil'e gittikleri öğrenildi.

Erbil'de yoğunluklu olarak Hıristiyanların yaşadığı Ainkawa'da ABD Başkonsolosluk binası yakınlarında gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşımını yitiren Sadettin Şan ile Bülent Önen'in Mardin'in Derik İlçesinden olduğu belirlendi. Sadettin Şan'ın Erbil'de 2 yıldır seyehat şirketi acentasında, Bülent Önen'in ise 6 yıldır Erbil'de Çanakkale Seramik Müdürü olarak çalıştığı öğrenilirken, ailelerinin ise cenazeleri teşhis ettikten sonra almak üzere Erbil'e gittiği bildirildi.

Cuma günün tatil olması nedeniyle, ikisi de bekar olan Sadettin Şan ile Bülent Önen'in Amerikan Başkonsolosluğu'na yakın mesafede bulunan internet kafede oturdukları sırada patlamanın meydana geldiği öğrenildi.

Yorumlar | 0
üye profil