Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Dışişleri Bakanlığı 30 büyükelçi atadı

Dışişleri Bakanlığı 30 büyükelçi atadı

Dışişleri Bakanlığı yaz kararnamesiyle 30 ismi çeşitli misyonlara atarken Cumhurbaşkanı Gül'ün özel kalem müdürü Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği'ne getirildi.

22.06.2014 19:40

Dışişleri Bakanlığı yaz kararnamesiyle 30 ismi çeşitli misyonlara atarken Cumhurbaşkanı Gül'ün özel kalem müdürü Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği'ne getirildi.Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yaz kararnamesinde 30 isim ve atandıkları misyonlar şöyle:Ahmet Aydın Doğan-Trablus, Ahmet Tuta-Zagreb, Ali Fındık-San Jose, Aydın Adnan Sezgin-Roma, Başak Türkoğlu-Kuala Lumpur, Can İncesu-Brazavil, Çağatay Erciyes-Beyrut, Deniz Eke-Nairobi, Erdoğan Şerif İşcan-Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliği, Ethem Barkan Öz-Rabat, Hayri Hayret Yalav-Riga, Hüseyin Özdemir-Niamey, İbrahim Mete Yağlı-Gaboron, Kadir Hidayet Eriş-Harare, Prof. Dr. Mehmet Paçacı-Vatikan, Mehmet Raif Karaca-Kigali, Mustafa Levent Bilgen-Abu Dabi, Mustafa Oğuz Demiralp-Meksika, Nilgün Erdem Arı-Dakar, Olgan Bekar-Mogadişu, Osman Koray Ertaş-Bükreş, Ömer Önhon-Madrid, Ömür Şölendil-Üsküp, Penbe Nesrin Beyazıt-Akra, Rıza Hakan Tekin-Tahran, Selçuk Ünal-Ottava, Turgut Rauf Kural-Kottonu, Uğur Doğan-Muskat, Ümit Yardım-Moskova, Volkan Türk Vural-Antananarivo.Yaz kararnamesiyle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün özel kalem müdürlüğü görevini yürüten Osman Koray Ertaş, Bükreş Büyükelçiliği'ne getirildi. 2005 yılından bu yana Gül'e en yakın isimlerinden biri olduğu belirtilen ve görevi nedeniyle Milli Güvenlik Kurulu'na da katılan Ertaş'ın, en genç yaşta cumhurbaşkanlığı özel kalem müdürü olan isimler arasında. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bakanlığı öncesinde 11 Eylül saldırılarının yaşandığı dönemde Bulgaristan'da iken Ertaş'ın da orada görevli olduğu ve Davutoğlu'nun kendisine her zaman itimat ettiği ifade edildi. Davutoğlu'nun Ertaş'a tebligatını cuma günü Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesi sırasında tebliğ ettiği kaydedildi.Bakan Davutoğlu'nun yakın çalışma ekibinden de iki isim büyükelçi oluyor. Davutoğlu'nun 2 yıldır özel kalem müdürlüğünü yürüten Ahmet Tuta Zagreb'e, 3 yıldan bu yana önce sözcülük, ardından da özel müşavirlik görevini yerine getiren ve kritik süreçlerde Davutoğlu ile birlikte çalışan Selçuk Ünal da Ottava'ya büyükelçi olarak atandı.

Diyanet İşleri'nden Vatikan'a atamaDaha önce bakanlık dışından Kenan Gürsoy'un atandığı Vatikan Büyükelçilğine ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Paçacı getirildi. Uzmanlığını tefsir alanında yapan Paçacı, İngilizce ve Arapça biliyor. Atamalar nasıl yapılıyor?Bakan Davutoğlu'nun atananları tek tek arayarak, onlara görevlerini tebliğ etmesinin ardından, atananlar hakkında ilgili ülkelerden agreman (bir elçinin bir ülkeye atanmasından önce o ülkeden istenen uygun görme yazısı ya da onayı) alınacak. Bu aşamalardan sonra atamalar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.
Yorumlar | 0
üye profil