Dikkat! Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

1 Aralık'ta, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu başlayacak. Uygulamaya uymayanlara 776 lira ceza kesilecek. 

Yayınlanma Tarihi: 24.11.2020 11:32
Değiştirme Tarihi: 24.11.2020 11:32
Dikkat! Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını zorunlu tutuyor. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2021'e kadar sürecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 lira ceza kesilecek.

"BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

Konuyla ilgili konuşan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastiğin geldiğini belirterek, "Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına yol açar" açıklamasını yaptı. 

"MUTLAKA TARİHE BAKIN"

Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde hayati önem taşıdığını anlatan Erkoç, "Sürücüler hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yapmalılar. Vatandaşlar mutlaka lastik ömrüne de dikkat etmeli. Lastik alınırken mutlaka tarihine bakmak gerekiyor. Çünkü lastik kullanılmamış olsa bile belli bir raf ömrü vardır. Bekletilmiş lastikler özelliğini kaybeder ve balans tutmaz" diye konuştu. 

(AA)