DGS ek tercih tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı mı? Gözler ek tercih işlemlerinde!

DGS ek tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı, DGS yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından sorgulanmaya başladı. DGS yerleştirme sonuçlarına göre adayların tercih etmemesi veya yerleştirme yapılan aday kaydını yaptırmaması nedeniyle kalan boş kontenjanlar için ek tercih işlemleri yapılacak. Peki, DGS ek tercih tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı mı?

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2021 10:36
Değiştirme Tarihi: 07.10.2021 10:36
DGS ek tercih tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı mı? Gözler ek tercih işlemlerinde!

DGS ek tercih işlemlerinin bu yıl ne zaman hangi tarihlerde başlayacağı merakla sorgulanmaya devam ediyor. DGS sınav sonuçlarının ardından yapılan tercih işlemleri sonucunda kazanan adayların kayıt işlemleri 24 Eylül tarihinde tamamlandı. Adayların yerleştirme sonuçları sonrasında kayıt yaptırmaması durumunda boş kontenjanlar için ek tercihler alınıyor. Peki, DGS ek tercih tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı mı?

DGS EK TERCİH TARİHLERİ AÇIKLANDI MI? 

DGS ek tercih tarihleri henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl DGS tercih sonuçları 7 Ekim’de açıklanmış, ek tercihler 05 - 11 Kasım 2020 tarihleri aralığında alınmıştı.

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2021-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

KAYITLAR SONA ERDİ 

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 17-24 Eylül'de yapıldı.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-Devlet kapısı üzerinden sunduğu "Üniversite E-Kayıt" uygulamasını tıklayarak, "https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" adresi üzerinden 17-22 Eylül'de elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebildiler..