DGS ek tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı!

DGS ek tercih sonuçlarında büyük heyecan sona erdi ve sonuçlar ÖSYM tarafından açıklandı. 7 Ekim Pazartesi günü sona eren DGS ek tercihlerinin ardından sonuçları büyük bir merakla bekleniyordu. İşte ÖSYM DGS ek tercih sonuçları sorgulama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2019 16:11
Değiştirme Tarihi: 14.10.2019 16:11
DGS ek tercih sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı!

2 yıllık lisans eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen vatandaşların girdiği DGS sınavının ardından ek tercihler 7 Ekim Pazartesi günü sona ermişti. Tercihlerin ardından heyecanla bekleyen adaylar için sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. İşte DGS ek tercih sonuçları sorgulama sayfası.

2019-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

ÖSYM'den yapılan duyuru şu şekilde;

2019-DGS ek yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına 14 Ekim 2019 tarihinde saat 15.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebileceklerdir.

Bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 15-21 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.

Ek Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek'te sunulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DGS EK TERCİH SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS PUAN HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

DGS puanları, adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak hesaplanıyor.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar kılavuzdaki şekliyle hesaplanıyor. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanıyor ve bulunan toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturuyor. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanıyor.

Etiketler: dgs - ösym - ek tercih - sonuçlar