DGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS ek tercih işlemleri ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, iki senelik üniversite öğrenimini dört yıla tamamlamak isteyen öğrenciler tarafından sorgulanıyor. DGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ek tercih tarihlerine çevrildi. Peki, DGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2021 13:16
Değiştirme Tarihi: 04.10.2021 13:16
DGS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS ek tercih işlemleriyle ilgili tarih araştırması sürmeye devam ediyor. 14 Eylül tarihinde açıklanan DGS tercih sonuçlarının ardından adayların gözü ek tercih tarihlerine çevrildi. Geçtiğimiz yıl DGS tercih sonuçları 7 Ekim’de açıklanmış, ek tercihler 05 - 11 Kasım 2020 tarihleri aralığında alınmıştı. Peki, DGS ek tercih işlemleri bu yıl ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

DGS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK? 

DGS ek tercih tarihleri henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl DGS tercih sonuçları 7 Ekim’de açıklanmış, ek tercihler 05 - 11 Kasım 2020 tarihleri aralığında alınmıştı.

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2021-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2021-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2021-DGS’ye girmiş ve 2021-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

KAYITLAR EYLÜL AYINDA TAMAMLANDI 

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 17-24 Eylül'de yapıldı.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-Devlet kapısı üzerinden sunduğu "Üniversite E-Kayıt" uygulamasını tıklayarak, "https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit" adresi üzerinden 17-22 Eylül'de elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebildiler..