Dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, maske kullanırken yapılan ağır makyajın tehlike saçtığını söyledi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında kullanılan maskeler, ağır makyaj yapıldığında tehlikeli olabiliyor. Dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, konuya ilişkin önemli uyarılarda bulundu. Amato, "En önemli zararı, bulaşan makyajın, maskenin koruyuculuk özelliğini azaltmasıdır" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2020 09:49
Değiştirme Tarihi: 02.10.2020 09:49
Dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, maske kullanırken yapılan ağır makyajın tehlike saçtığını söyledi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süredir kullanılan maskeler, ağır makyaj yapıldığında tehlikeli oluyor. Dermatoloji uzmanı Yasemin Amato, konuya ilişkin önemli açıklamalarda ve uyarıda bulundu.

Dermatoloji uzmanı Yasemin Amato'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle;

 "Ağır makyaj malzemesiyle maske kullandığımız zaman hem maskeye hem maskenin koruyuculuğuna hem de cildimize zarar veriyoruz. Makyaj sebebiyle maske kirleniyor. En önemli zararı maskeye bulaşan makyajın, maskenin koruyuculuk özelliğini azaltmasıdır. Öte yandan maskenin altında kalan ciltte terleme ve yağlanma artıyor. Solunan karbondioksit, ısı ve nem sebebiyle makyaj gözeneklerinizin içerisine giriyor. Ter, yağ ve makyaj artıkları gözeneklerimizi tıkar ve birçok soruna yol açar. Ağır makyaj yapıldığında akne, akne rozase, egzama, perioral dermatit gibi şikayetler artacaktır"

 "Maskeyi sağlıklı kullanmak hepimizin sorumluluğu. Makyaj malzemesi temiz bir malzeme değil. Terleme ve yağlanma eklenince steril olmayan bir ortam oluşuyor ve birçok hastalığa yol açan problemler ortaya çıkıyor. Maske de temiz görünmüyor. Maskenin koruyuculuk özelliği azalıyor. Kadınlar ağır makyaj yapmak yerine göz makyajı tercih edebilirler, kalıcı makyaj yöntemlerinden yararlanabilirler. Renkli nemlendiriciler kullanabilirler. Pudra kıvamında bir kapatıcı kullanabilirler. Bizim arzumuz ağır makyaj yapmamalarıdır. Zaman buldukça havalandırmak ve maskeyi sık sık değiştirmek gerekiyor"

Her gün makyaj yaptığını söyleyen Bahar Kar, "İşe gittiğim için her gün makyaj yapmak zorunda kalıyorum. Koronavirüs gibi bir sorunla karşı karşıya kaldığımız için sürekli maske de takıyoruz. Her gün sabah akşam maskemi değiştiriyorum çünkü makyaj malzemeleri maskeye bulaşıyor. Maske hiç sağlıklı olmuyor, sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum. Cildimi çok yağlandırıyor ve çok rahatsız oluyorum. Aynı zamanda çok nem de yapıyor. Bence maskenin koruyuculuğu mutlaka azalıyordur. Maskeyi çıkarınca görseniz, her tarafı fondöten ve rujla doluyor. Bunun da mutlaka etkisi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Mümine Filizer ise "Günlük hayatımda çok fazla makyaj yapıyorum. Maske de kullanıyorum ama cildimi her gün düzenli olarak temizliyorum. Maskenin zararı olduğunu düşünmüyorum. Maskemin üzerine makyaj lekeleri bulaşmıyor çünkü ağır makyaj yapmıyorum" dedi.