Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, siyah maskeler konusunda uyarıda bulundu

Koronavirüs salgını dolayısıyla maske kullanımı ve sosyal mesafe konusunda sürekli uyarılar yapıyor. Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş maske kullanımı konusunda vatandaşları uyardı. Pandemiyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını vurgulayan Aktaş, siyah maskelerin ısıyı emerek ciltte tahrişe ve egzamaya neden olduğu söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2020 11:27
Değiştirme Tarihi: 01.07.2020 11:27
Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, siyah maskeler konusunda uyarıda bulundu

Dermatoloji Uzmanı Hamza Aktaş, maske kullanımı konusunda açıklamada bulunarak siyah maskeler konusunda uyardı. Pandemiyle kullanımı artan siyah maskelerin koruyucu özelliği olmadığını söyleyen Aktaş, "Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını çok fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha fazla ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir" dedi.

Dermatoloji Uzmanı Doktor Hamza Aktaş'ın yaptığı açıklama şöyle;

Siyah renkli kumaşlar güneş ışığını çok fazla emerler ve gereğinden fazla ısıyı kendi bünyelerinde toplarlar bu da maske altındaki derinin daha fazla ısınmasına ve tahriş olmasına yol açabilir. Maskenin üretildiği kumaşta burada çok önemli tabi üretilen kumaş çok sağlıklı bir kumaş değilse tabi o artan ısı terlemeyle beraber o kumaşın cilde temasıyla birlikte birçok reaksiyon ortaya çıkabilir. Kontakt dermatit egzama dediğimiz reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ya da önceden var olan bir egzama alevlenebilir ya da tetikleyebilir.

Bu konuda biraz daha bu bölgede maske kullanım konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor. Siyah renkli maskeler yerine bildiğimiz klasik maskeleri kullanmak çok daha mantıklıdır. En azından cerrahi maskelerin ne olduğunu biliyoruz ne kadar koruyucu olduğunu biliyoruz. Onlar bile çok uzun süre kaldığında yine terletip alerjik reaksiyonlar ya da egzama tetiklemesine yol açabilir. Ama en azından içeriğini tam olarak bilmediğimiz siyah renkli kumaşlardan üretilen maskeler kadar değildir yaratacağı negatif etki. Halkımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Maske mutlaka takılmalıdır, sosyal mesafe korunmalı ama doğru maske takılmalıdır. Mümkünse bir defa kullanılmalıdır. Çok uzun süre kullanıldığında aynı maske tekraren kullanıldığında deride tahrişlere yol açabiliyor. Sürekli kapalı ve oksijensiz kalma ısının da etkisiyle bakteriler çok daha hızla üreyebilirler. Hassas ciltte enfeksiyonlara yol açmış olabilir

DHA