Deprem sonrası yayılan görüntüyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama

Deprem sonrası yayılan görüntüyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama
Yayınlanma Tarihi: 26.09.2019 15:58 | Değiştirme Tarihi: 26.09.2019 16:26

İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası sosyal medyada 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde çekilen ve köprünün hasar aldığına dair bir görsel dolaşmaya başladı. Fotoğrafa dair gerçeği Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medyada dolaşan görselin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi ve böyle bir şeyin sözkonusu olmadığı ifade etti.

Erdoğan'ın konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

"Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış, köprüleri kullanmayın, köprü halatları koptu diye densizlik yapanlar, bunu fırsata çevirmek isteyenler var    "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 kişinin hafif şekilde yaralandığını bazı ilçelerdeki binaların da hasar aldığını söyledi. Öte yandan 28 artçı depremin kaydedildiğini söyleyen Erdoğan, bunun devamının da mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı'nca İstanbul Silivri merkezli 5.8 büyüklüğündeki depremde, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde hasar oluştuğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı açıklandı.

Silivri merkezli 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası sosyal medyada, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün fotoğrafı paylaşılarak, hasar gördüğü iddia edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkilileri, bu iddiaların gerçek olmadığını, depremde köprüde hasar meydana gelmediğini belirtti. Fotoğrafta yer alan köprünün altındaki bölümün platform olduğu kaydedildi.

AFAD'DAN KÖPRÜLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Öte yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nca (AFAD) yapılan yazılı açıklamada ise "Deprem sonrası Boğaziçi'ndeki 3 köprüde de yapısal sorun olmadığı belirlendi" denildi. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Deprem sonrası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'de çekilen ve 'köprüde hasar oluştu' denilerek sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın sırrı ortaya çıktı. İstanbul Valiliğin'den Sözcü'ye yapılan açıklamada "Köprü’de halat koptu iddiası doğru olmadığı söz konusu fotoğrafın köprünün altında bakım onarım platformuna ait olduğu dile getirildi.

İstanbul Valiliğin’den yapılan açıklamada “Köprü'de halat koptu iddiası doğru değil. Köprünün altında bakım onarım platformu var. Görüntüye bahse konu durum oradan kaynaklanıyor. Hiçbir sorun yok.” denildi.