Denizli'de mahalleliyi uykusuz bırakan ve yer altından gelen sesin nedeni belli oldu

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde 3 gündür gece belirli saatlerde aniden ortaya çıkan ve saatlerce sürüp mahalleliyi uykusuz bırakan seslerin kaynağı ortaya çıktı. İncelemesi uzmanlar tarafından yapılan balyoz ve patlamaya benzer bu seslerin, ana su şebekesinde biriken hava kabarcıklarından kaynaklandığı belirlendi.

Yayınlanma Tarihi: 25.03.2021 10:38
Değiştirme Tarihi: 25.03.2021 10:38
Denizli'de mahalleliyi uykusuz bırakan ve yer altından gelen sesin nedeni belli oldu

Merkezefendi Gültepe Mahallesi'nde 3 gündür mahalleliyi uykusuz bırakan seslerin nedeni ortaya çıktı. Seslerin geldiği ilk gece polis, belediye ve AFAD'dan yardım isteyen mahalleli, uzun çalışmalar sonunda sesin kaynağını öğrendi. 

ŞEBEKEDE OLUŞAN HAVA KABARCIKLARI PATLAMIŞ

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DESKİ) ekipleri, gerçekleştirdikleri çalışmaların ardından seslerin kaynağının su şebekesinden kaynaklanabileceği ihtimali üzerine yoğunlaştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Patlama ve çeşitli şekillerde oluşan seslere, su şebekesi içerisinde biriken havanın neden olabileceği üzerinde çalışma yapıldı. Yapılan detaylı dinlemede, suyun hava yaparak oluşturduğu kabarcıkların patlaması sonucu kavitasyon oluştuğu anlaşıldı. Çok nadir yaşanan bir durum olan kavitasyonun, su hattındaki havanın alınıp önlenmesiyle mahalleliyi 3 gündür uykusuz bırakan sesler bir anda kesildi.

Mahalle muhtarı Veysel Yayla, sesin kesilmesiyle rahat bir uyku uyuduklarını da dile getirdi.