Denizden koronavirüs bulaşır mı? Cevabı Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu verdi: Mümkün değil

Denizden koronavirüs bulaşır mı? Koronavirüs denizde yüzerken bulaşır mı? Milyonlarca insanın merak ettiği soruya yanıt veren isim Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu oldu. Pullukçu, konuya dair detaylı açıklamada bulundu ve böyle bir şeyin mümkün olmayacağını dile getirdi. İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 12.05.2020 09:42
Değiştirme Tarihi: 12.05.2020 09:42
Denizden koronavirüs bulaşır mı? Cevabı Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu verdi: Mümkün değil

11 Mayıs 2020 tarihiyle birlikte Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle kapandığı evlerinde kısmen çıkmaya başladı. Havaların ısınmasıyla birlikte akıllarda da bazı soru işaretleri belirmeye başladı. Bunlardan biri de, denizden koronavirüs bulaşır mı? oldu. Merak edilen konuya cevap veren isim ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu oldu. Pullukçu, hava sıcaklıklarıyla birlikte virüs vakalarında azalma olacağını ifade etti. Tatil planlarının da haziran itibariyle yapılabileceğinin altını çizen Pullukçu, "Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor" dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, önümüzdeki haftalarda hava sıcaklıklarının 30 derecelere çıkacağını ifade ederek, bu durumun koronavirüs vaka sayılarını azaltacağını dile getirdi.

Prof. Dr. Pullukçu, "Hava sıcaklıkları yükseldikçe biraz rahatlama olacak. Eğer sayılar böyle giderse, vaka sayıları artmazsa haziran ayında biz tatil planlarına başlarız. Ben kendim tatil rezervasyonumu yaptırdım bile. Haziran'ın ortasında tatile gideceğim. Ancak her şeyin normale bir anda dönmesi çok zor. Mutlaka önlemlerin alınması gerekiyor. Oteller ve pansiyon tarzı yerler için bir genelge yayınlanacak, mesafeler ayarlanacak. Açık büfeler kaldırılacak. Şezlonglar arasında mesafeler olacak. Bunlar ayarlanırsa herhangi bir sorun olmayacaktır" diye konuştu.

'DENİZDEN VİRÜSÜN BULAŞACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM'

Yaz mevsiminin gelmesiyle pek çok vatandaşın denize girmek istediğini, ancak virüs bulaşacağı endişesiyle kararsız kaldıklarını dile getiren Prof. Dr. Pullukçu, "Denizden pek bir şeyin bulaşması mümkün değil. Deniz, izotonik su dediğimiz bir su. Denizde o kadar çok su var ki, her şey suyun içerisinde çabukça dağılıyor. Sizin alacağınız bir tane iki tane virüsle enfekte olunması mümkün değil. Denizden virüsün bulaşacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

'EL HİJYENİNE DİKKAT EDİLMELİ'

Maske takmak, el yıkamak gibi tedbirlere sıkıca uyulmasına devam edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Pullukçu, "Kalabalık bir ortama giriliyorsa mutlaka maske takılmaya devam edilmesi gerekiyor. El hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor. Koronavirüs bitti artık ellerimizi yıkamayalım gibi bir düşünce yanlıştır. Organlarımız arasında en çok ellerimizi kullanıyoruz. Ellerimizi sürekli yüzümüze gözümüze sürüyoruz. Ellerin temizliğine dikkat edilmesi şart" diye konuştu.