Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Feribot karaya oturdu

Çanakkale'de Gökçeada-Kabatepe seferini yapan feribot karaya oturdu.

19.04.2015 19:38

Çanakkale'nin Kabatepe ile Gökçeada arasındaki deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ firmasına ait Gökçeada-1 feribotu, Kuzu Limanı Taşocakları Mevkii'nde karaya oturdu. Feribottaki 188 yolcu, can yeleklerini giyerek güvertede yardım beklemeye başladı.

Şiddetli rüzgar nedeniyle kurtarma çalışmaları gece başlatılamadı. Sabahın ilk saatleri ile birlikte romörkörlerle yolcular tahliye edilmeye başlandı.

Gökçeada'da karaya oturan feribottaki yolcular için tahliye çalışmaları başladı. İlk olarak sahil güvenlik botuna alınan 7 kişi karaya çıkarıldı. Gökçeada Belediye Başkanı'nın açıklamasına göre tahliye işlemi başarıyla sonuçlandı.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Çanakkale'de, dün Kabatepe ile Gökçeada arasında saat 15.00 seferini gerçekleştirirken saat 16.15'de Gökçeada Kuzu Limanı Taşocakları mevkiinde karaya oturan Gökçeada 1 isimli feribottaki 188 yolcunun, tahliye edilmesine bu sabah saat 05.40 itibariyle başlandı. Feribot karaya oturduktan sonra, kuvvetli esen poyraz nedeniyle tahliye işlemi başlatılamamıştı. Bu nedenle de feribottaki 188 yolcu yaklaşık 14 saat boyunca feribotta mahsur kaldı.

Can yelekleri üzerinde feribotun içinde koltukların üzerinde çocuklar yatarak, yetişkinler ise oturarak sabahladı. Yolcuların yiyecek içecek ihtiyacı feribotun içindeki kantinden sağlandı. Ayrıca gece, bir balıkçı teknesiyle feribota yolcular için kumanya bırakıldı. Havanın aydınlanmaya başlamasının ardından saat 05.40 itibariyle feribottaki yolcuların tahliye işlemine başlandı.

İlk olarak Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı'na bağlı SAGET 14 botuyla 7 yolcu feribottan alınarak Gökçeada Kuzu Limanı'na getirildi. Bu deneme başarılı olunca SAGET 14 ile birlikte Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kurtarma 7 römorkörü birlikte tahliye işlemi sürdürüldü.

Tahliye işlemi tamamlandı

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 2 botun kullanıldığı  çalışmada, 188 yolcu, 31 çocuk ile feribotta bulunan kantinin 3 personeli güvenli  şekilde Kuzu Limanı'na çıkarıldı. Feribotta 8 mürettebatın kaldığı, yapılacak planlamanın ardından  geminin güvenli şekilde karaya oturduğu sığ bölgeden çekilerek kurtarılacağı  bildirildi. 

Eceabat ilçesindeki Kabatepe Limanı'ndan ayrılıp, Gökçeada'ya hareket  eden, içinde 188 yolcu ve 39 araç bulunan "Gökçeada-1" adlı feribot, rotasından  çıkarak, adanın Kuzu Limanı açıklarında karaya oturmuştu.

Yorumlar | 0
üye profil