Deniz salyası kabusu 2 ilimizde daha görüldü!

Deniz salyası kabusu devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle yön değiştiren müsilaj, iki ilimizde daha görüldü. İşte detaylar... 

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2021 21:45
Değiştirme Tarihi: 04.06.2021 22:02
Deniz salyası kabusu 2 ilimizde daha görüldü!

Marmara Denizi'ndeki deniz salyası rüzgarın etkisiyle yön değiştirdi. Çanakkale Marina'nın kuytu bölgelerine dolmaya başlayan müsilaj, deniz dibindeki kirliliği tekrar ortaya çıkardı. Su yüzeyindeki köpüksü tabakada bazı küçük balıkların cansız oldukları gözlendi.

Marinada teknesi bulunan Cemal Pekgöz, müsilaj yoğunluğu nedeniyle seyre çıkamadıklarını belirtti. Müsilajın motor, arıtma ve filtreleme sistemlerine zarar verdiğini anlatan Pekgöz, "Bunlar bizim atıklarımız aslında, şimdi deniz bizim atıklarımızı bize geri veriyor. Büyük bir görüntü ve çevre kirliliği. Burada balıklarımız ölüyor. Denizlerin dibindeki yavru balıklar ölüyor. Bu tabaka denizin üzerini komple kapladığı için oksijen bitiyor. Balıklar büyüyüp yukarıya çıkamıyorlar. Sabahtan beri kaç tane balık gördük. Deniz bizim pisliğimizi bize geri kusuyor adeta. Kirlilik nedeniyle teknelerin motor temizleme ve arıtma sistemleri, filtre sistemleri tıkanıyor. Büyük masraflar çıkacak yakında. Yola çıkamıyoruz. Filtrelerin emdiği sularla sistemler bozuluyor. Bu zarar hepimize sadece denizciye ya da balıkçıya değil" dedi. 

Bursa'da da yoğunluk oluşmaya başladı

Müsilaj, zaman zaman Bursa'nın Mudanya ilçesi kıyılarında da etkisini hissettiriyor. Rüzgarın etkisiyle denizdeki dalgalanmayla birlikte kimi zaman deniz dibine inen deniz salyası zaman zaman da yüzeyde yoğunluk oluşturuyor. Mudanya sahillerinde toplanan deniz salyası, vatandaşlar tarafından da izleniyor.

(AA)