Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni bir ebola salgını olduğu duyuruldu

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'de endişelendiren gelişmeler yaşandı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ülke genelinde flaş bir uyarıda bulundu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, ülkenin kuzey batısında ‘yeni bir ebola salgını’ olduğunu duyurdu.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 16:01
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 18:28
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde yeni bir ebola salgını olduğu duyuruldu

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Eteni Longondo yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeybatısında Ebola salgınına yakalanan yeni hastalar olduğunu belirterek, dört kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Kuzey Kivu Bölgesi Sağlık Bakanı Kanyere, yaklaşık iki hafta önce, ülkedeki son hastanın tedavi gördüğü Beni vilayetindeki Ebola Tedavi Merkezi'nden taburcu edilmesinin ardından, Ebola salgınının son bulduğunu ilan etmek için 42 gün sürecek olan geri sayımı hazırlıklarını başlatmıştı. 

Öte yandan, bir süre önce salgın nedeniyle hastanede tedavi gören bir kişi tedavi gördüğü hasteneden nisan ayının sonunda kaçmıştı. 

Ebola salgının bittiğini ilan etmeye hazırlanan ülkede nisan ayında yeni vakalar görülmeye başlanmıştı.

 EBOLA VİRÜSÜ BİNLERCE KİŞİNİN HAYATI KAYBETMESİNE NEDEN OLDU

KDC’nin doğusunda Ağustos 2018'de başlayan Ebola salgınında, şu ana kadar 3 bin 314 vaka görüldü, 2 bin 25 kişi hayatını kaybetti. 

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017'de görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası hayatını kaybetmişti. 

DHA