HDP'den sürpriz destek

HDP'den sürpriz destek
Yayınlanma Tarihi: 19.06.2015 03:36
Değiştirme Tarihi: 19.06.2015 03:36

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kurulacak olası bir koalisyon hükümetine dışarıdan destek verme şartlarını açıkladı.

Demirtaş, “AKP ve CHP bizim ilkelerimizi de kapsayacak şekilde bir ortak hükümet arayışına girerlerse destek veririz” dedi.

Demirtaş, koalisyon tartışmalarına ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Kurulacak koalisyon hükümetlerinin, çözüm sürecini görmezden gelerek ilerlemenin mümkün olmayacağını görmesi gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Şunu da net ve açık bir şekilde söyleyeyim. AKP ve CHP bizim ilkelerimizi de kapsayacak şekilde bir ortak hükümet arayışına girerlerse, biz oluşacak hükümetin işini kolaylaştırırız, destek veririz. Çalışabilmesi için dayanışma içinde oluruz. YeniAnayasa yapılması, çözüm sürecinin işlemesi için destekte bulunmaktan asla çekinmeyiz” dedi.

Kendileri için önemli olanın Türkiye’de sorunların çözümü olduğunu belirten Demirtaş, “Eğer AKP ve CHP bu temel ilkelerle ve bizim de ilkelerimizi kucaklayacak ve kapsayacak temel ilkelerde buluşmayı tartışırlarsa bu, Türkiye açısından rahatlatıcı olur. O zaman geniş tabanlı bir bütünleşme sağlanır, parlamentoda ve sorunların çözümü konusunda birlikte hareket etmeyi başarırız” diye konuştu.

‘Talimat almayız’

Demirtaş, koalisyon için Kandil’den talimat alıyorlar tartışmaları hakkında ise şunları söyledi:

“HDP’nin koalisyon girip girmemesi yönünde herkes görüş belirtiyor, köşe yazarları da belirtiyor. Havuz medyasının en ucuz söyleme sahip yazarları bile görüş belirtiyorsa KCK yetkilileri de görüş belirtebilirler. Bu normaldir. Çünkü çözüm sürecinin aktörüdürler. Ama bunlar görüş ve düşüncelerdir, partimiz karar alırken yetkili kurullarında alır. Resmi kurumlarımızda karar alırız. Toplumdaki bütün tartışmaları dikkate alır. Ama bütün bunlar Kandil’den talimat alıyor büyük bir haksızlıktır. Çözüm sürecinin aktörü olan KCK’nın her türlü açıklamasını kıymetli buluyoruz. Ama biz KCK’dan talimat almayız” dedi. n Ankara Milliyet