Delta protestosu! Çok sayıda gözaltı var

Avustralya'da, Sydney ve Melbourne'de koronavirüs nedeniyle getirilen sokağa çıkma yasakları binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Yayınlanma Tarihi: 24.07.2021 14:08
Değiştirme Tarihi: 24.07.2021 14:08
Delta protestosu! Çok sayıda gözaltı var

Avustralya'da delta varyantı nedeniyle zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Ülkenin iki büyük kenti Sydney ve Melbourne'de toplanan binlerce gösterici, kısıtlamaların bir an önce kaldırılmasını protesto etti.  "Özgürlük" istediklerini belirten pankartlar taşıyan göstericiler, "Avustralya uyan", "Yeter artık", "Aşıya hayır maskelerinizi indirin", "Haklarımız var" sloganları attı.

GÖZALTILAR VAR

Sydney'deki Victoria Park'tan kent merkezindeki belediye binasına yürüyen göstericilerin, polise plastik şişeler ve bazı maddeler atması üzerine arbede çıktı. Aralarında atlı polislerin de bulunduğu güvenlik güçleri izinsiz gösteriye müdahale ederek çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Yeni Güney Galler (NSW) polisinden yapılan açıklamada, ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hakkının tanıdığını ancak protestonun halk sağlığı kurallarını ihlali ettiği kaydedildi.

Melbourne'de kent merkezinden Victoria Eyalet Parlamentosu önüne yürüyen göstericiler, yasak karşıtı pankartlar taşıdı. Polisin yoğun önlem aldığı gösteride gözaltına alınanların olmadığı bildirildi.

(AA)