HDP saldırısı ile bağlantılı bir zanlı yakalandı

HDP saldırısı ile bağlantılı bir zanlı yakalandı
Yayınlanma Tarihi: 07.06.2015 11:24
Değiştirme Tarihi: 07.06.2015 15:25

Başbakan Ahmet Davutoğlu Diyarbakır'daki HDP mitingiyle ilgili olarak 1 kişinin gözaltına alındığıunı açıkladı.

Başbakan Davutoğlu, HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamayla ilgili olarak, "Dün gece yarısı itibarıyla, geç bir vakitte bu olayla ilgili olarak bir zanlı yakalanmıştır. Çok kuvvetle muhtemel bu işin müsebbibi olan bir zanlı yakalanmıştır." dedi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP saldırısıyla ilgili bir zanlı yakalandığını açıkladı.

Oyunu Konya'da kullanan Başbakan Davutoğlu "(HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlama) Dün gece yarısı itibarıyla, geç bir vakitte bu olayla ilgili olarak bir zanlı yakalanmıştır. Çok kuvvetle muhtemel bu işin müsebbibi olan bir zanlı yakalanmıştır" dedi.

Başbakan Davutoğlu,  Diyarbakır'da gözaltına alınan zanlının bütün bağlantılarını ve her türlü geçmişini araştırma talimatı verdiklerini belirterek, "Şu anda tahkikatın selameti sebebiyle ismini açıklamıyoruz. Çok kuvvetle muhtemel bir şekilde inşallah bu işin kökenine kadar gideceğiz. Kim yapmış olursa olsun bu demokrasiye bir saldırıdır" diye konuştu.

Bugün ülkenin kaderini belirleyecek bir karar verilecek. Böyle bir günde herkesin özgür iradesiyle oyunu kullanması bir vatandaşlık görevi. İradeleri ne yönde olursa olsun milletimizin kararı başımızın üzerindedir. Şu ana kadar hamdolsun olumsuz bir gelişme olmadı. Selamlaşarak, farklı kanaatlerde bile olduklarını bilseler gülümseyerek kendi kanaatlerini kullansınlar. Sandık güvenliği konusunda 1950'den bu yana bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Demokrasi şöleni halinde bugünü tamamlayacağımızı düşünüyorum. Doğudan Batıya güzel bir heyecan var.

Bir zanlı yakalandı

(Diyarbakır saldırısı) En şiddetli şekilde kınadık. Tam bir dayanışma ifade ettik. Saldırıya yapan kirli bir eldir. Bütün partilere yapmıştır. AK Parti'ye de yapmıştır. Seçime yapmıştır. Seçime doğru yapılan bir saldırı demokrasiye saldırıdır. Herkesin hiçbir tereddüt duymadan sandığa gitmesi gerekir. Bu kirli eli ortaya çıkartacağız. Dün gece yarısı itibarıyla olayla ilgili bir zanlı yakalanmıştır. Çok kuvvetle muhtemel bu işle ilgili bir zanlı yakalanmıştır. Her türlü geçmişini araştırma talimatı verdik. Bu işin kökenine kadar gideceğiz. Çok kuvvetli delillerle bu zanlı üzerinde yoğunlaşıldı. Bütün bağlantılarıyla ortaya konulacaktır.

 Davutoğlu, gözaltına alınan zanlının bütün bağlantılarını ve her türlü  geçmişini araştırma talimatı verdiklerini belirterek, "Şu anda tahkikatın  selameti sebebiyle ismini açıklamıyoruz. Çok kuvvetle muhtemel bir şekilde  inşallah bu işin kökenine kadar gideceğiz. Kim yapmış olursa olsun bu demokrasiye  bir saldırıdır" dedi.

Zanlı ile ilgili son bilgiler

Miting alanında iki bombayı da patlattığı ileri sürülen şüpheli güvenlik güçlerince tespit edildi ve olaydan sonda kaçtığı Gaziantep’te yakalandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, soruşturma açısından çok iyi noktada olunduğunu ve şüphelinin bağlantılarının araştırıldığını söyledi.

Diyarbakır’da cuma günü düzenlenen HDP mitingine bombalı saldırı yapan şüpheli ile ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı. Saldırıyı araştıran istihbarat uzmanları şüphelinin saatlerce süren görüntü kayıtlarının incelenmesi ve elde edilen maddi delillerin karşılaştırılması sonucu tespit edildiğini bildirdi. Yetkililer, saldırıyı gerçekleştiren kişinin Türk vatandaşı olduğunu ve bölgedeki bir ilin nüfusuna kayıtlı olduğunu söyledi. Güvenlik kaynakları 2 günlük inceleme ve delillerin değerlendirilmesi sonucunda gözaltına alınan şüphelinin ’eylemi bizzat yapan kişi olduğuna ilişkin hiç bir şüphe kalmadığını’ belirtti.

Gözaltına alınan şüphelinin eyleme bütün safahatı ile başından sonuna kadar katıldığını kaydeden istihbarat uzmanları, bu konuda herhangi bir ’tereddüt oluşmayacak şekilde delillerin mevcut olduğunu’ belirtti.

Uzmanlar her iki bombayı da patlatan şüphelinin her profesyonel suçlunun yaptığı gibi eylemden sonra olay yerini terk ettiğini vurguladı. Şüphelinin eylemden sonra Diyarbakır’dan karayolu ile Gaziantep’e kaçtığını belirten yetkililer, her iki patlamayı aynı şüphelinin gerçekleştirdiğini ifade etti.

Başsavcı: Soruşturma açısından çok iyi noktadayız

Olayla ilgili soruşturmayı bizzat sürdüren Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, soruşturma açısından çok iyi bir noktada olunduğunu söyledi. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle olayla ilgili herhangi bir teknik bilgi paylaşamayacağını kaydeden Solmaz, "Şüphelinin yakalanması bizim için iyi bir başlangıç oldu. Net bulgularla karşılaştırma yapıldıktan sonra, soruşturma safahatını etkilemeyecek sınırlarda bir açıklama yapacağız. Failin kısa sürede yakalanması soruşturma açısından önem arz ediyor. Şüphelinin bağlantıları araştırılıyor" dedi.

Diyarbakır Valiliği’nden olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "İlimiz İstasyon Meydanı’nda 05.06.2015 günü HDP tarafından yapılan mitingde saat 17.50 sıralarında meydana gelen iki patlamanın faili olduğu değerlendirilen 1 kişi, 06.06.2015 günü gece saatlerinde yakalanarak gözaltına alınmıştır. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde soruşturma titizlikle yürütülmektedir" denildi.