Davutoğlu'ndan rahatlatan açıklama

Davutoğlu'ndan rahatlatan açıklama
Yayınlanma Tarihi: 22.02.2016 11:38 | Değiştirme Tarihi: 22.02.2016 11:38

2016 Turizm Eylem Planı'nı açıklayan Davutoğlu, "Sektöre 255 milyon lira destek sağlıyoruz, 288 milyon liralık ödemelerini erteliyoruz ve 3 yıla yayıyoruz" dedi.

Davutoğlu, plana geçmeden tüm dünyaya seslendi.

"Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye hazırız."

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

-Kimse etrafımızdaki ateş çemberi nedeniyle içe kapanmamızı, eksenimizi değiştirmesini beklemesin. Dünyaya daha çok açılacağız. Türkiye her halükarda güvenliğini istiklalini vatandaşını koruyacaktır.

-Türkiye algısını negatif önde değiştirmek isteyenler tarih önünde mahcup olacak. Türkiye ne badireler atlattı, elbette bugünleri de atlatacağız.

-2023 hedelerimizde turizmde çok önemli yer kaplıyor. Turizm bir yanıyla da çok kırılgan bir sektör. Bu nedenle zaman içerisinde bir takım tedbirlerin alınması kaçınılmazdır.

- Rusya ile yaşanan gerilim ve çevre faktörleri nedeniyle eylem planı hazırladık.

-Hedefimiz turizm anlamında dünyada ilk 3'e girmek.

2016 Turizm Eylem Planı

-Birinci eylemde turist getiren A grubu firmalara uçuş başına 6 bin dolar destek veriyoruz. Ülke sınırlandırmasını kaldırıyoruz.

-İkinci maddede en az 4000 bin turist getiren firmalara kredi desteği sağlıyoruz.

-Sektörde daralma olursa turizm firmalarını ihtiyaç halinde borçlarının yeniden yapılanması sağlanacak.

-Turizm kredilerinin ötelenmesinde ve yeniden yapılandırılmasında kolaylık sağlanacak.

-Deniz turizmi tesisleri ihracatçı kapsamına alınıyor, 750 bin dolar ve üzeri gelir getiren tesisler ihracatçı sayılacak.

-Bakanlık belgeli konaklama tesislerinden alınan pay bedellerinin 2016 yılı ödemeleri ertelenecek ve 3 taksite bölünecek.

-Bu paket ile 255 milyon TL hibe desteği sağlanıyor, 288 milyon TL ödeme erteleniyor

-Eylem destek planımız kısa vadede hayata geçirilecek. Daha çok telafi edici tedbirler içermektedir.

-Turizm sektörünün herhangi bir zarar görmemesi için büyük çaba harcıyoruz

-Turizm Türkiye'nin ortak çıkarını ilgilendiren siyaset üstü bir alandır. Dışarıda kara propaganda yürütülmektedir.

Turistlere çağrı

"Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu  ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve  güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin  derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar  yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye  hazırız."

Türkiye'ye yürütülen kirli kampanyayı dikkatli takip ediyoruz

"Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız.  Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük  düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden kendileri için medet uman  bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyeceklerdir. Türkiye'nin  imajını, uluslararası toplum nezdindeki algısını negatif yönde değiştirmek  isteyenler tarih ve millet önünde mahçup olacaklardır."