Davutoğlu, Bahçeli'nin kararını açıkladı

Davutoğlu, Bahçeli'nin kararını açıkladı
Yayınlanma Tarihi: 14.07.2015 16:32 | Değiştirme Tarihi: 14.07.2015 16:52

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesiyle açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Bahçeli'yle ilgili "7 Haziran itibaren dile getirdiği gibi hükümet ortaklığı içinde olmayacaklarını yine dile getirdiler" dedi.

Başbakan Davutoğlu, MHP ile yaptığı koalisyon görüşmesi sonrası konuştu: ''Hükümet ortaklığında bulunmama tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını ifade ettiler.''

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

TBMM'de gerçekleşen Davutoğlu-Bahçeli görüşmesi tam 1 saat 44 dakika sürdü.

Görüşme sonrası basın toplantısı düzenleyen Başbakan Davutoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu özetle şunları söyledi:

''Gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ederim. Çok dostane ve samimi bir ortam içerisinde görüştük. Son derece güzel bir görüşme oldu. Karşılıklı tebrikleşmeler sonrasında Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Bahçeli de son derece açık bir değerlendirmede bulundu.

''Cumhurbaşkanlığı konusu gündeme gelmedi''

7 Haziran'dan itibaren birçok vesileyle gündeme getirdiği şekliyle hükümet ortaklığında bulunmama tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını bir kez daha teyiden ifade ettiler. Cumhurbaşkanlığı konusu gündeme gelmedi.

''Bayram sonrası ikinci bir görüşme için bir araya gelme imkanımız var''

Bundan sonraki görüşmeler çerçevesinde hem arkadaşlarımız arasında, hem ihtiyaç duyulması halinde Sayın Bahçeli'yle bayram sonrasında ikinci bir görüşme için de tekrar bir araya gelme imkanımız var. Bunun da her an gerçekleşebileceği konusunda da mutabık kaldık.

AYM'nin dershane kararı

Başbakan'a, Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasayı iptal etmesi de soruldu.

Başbakan Davutoğlu, daha gerekçeli kararın, detaylandırılmış çerçevenin kendilerine de kamuoyuna da ulaşmadığını belirterek, "Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddüdü olmasın. Bu anlamda boşluk olmaması için gayret sarf edeceğiz" dedi.

Başbakan sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir. Gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'deki güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesinde ise eğitim politikalarını belirleme de halkın seçtiği hükümetlerdedir. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makam yürütme erkidir.

''Hukuka saygımız var''

Bugünlerde bu tip kararlardan hareketle kimse tekrar Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluğunu taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceği gibi bir vehme kapılmamalıdır. Hukuka saygımız var, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli izahını, çerçevesini göreceğiz ama bu konulardaki kararlı tutumumuzda da bir değişiklik olmadığını ifade etmek isterim.''

Heyette kimler yer aldı?

Görüşmede Davutoğlu'na; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Genel Sekreter Haluk İpek, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan ve Ankara Milletvekili Ertan Aydın eşlik etti.

MHP heyetinde ise, Bahçeli'nin yanı sıra, şu isimler yer aldı: Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Genel Sekreter İsmet Büyükataman, Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı.

Sırada HDP var

Davutoğlu üçüncü görüşmesini ise yarın HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile yapacak.