Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Ucuz altın müjdesi! Bir dönem bitiyor...

Darphanenin haftanın her günü piyasaya altın verme kararı, karaborsayı bitirecek. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Başman "Darphanenin aldığı bu kararı uygulamaya başlamasıyla piyasada altın bulamama gibi bir durum kalmayacak" dedi.

15.04.2015 12:47

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün haftanın belli günlerinde yaptığı altın sipariş alımını haftanın bütün günlerine yayma kararı, kuyumcu esnafınca olumlu karşılandı. 

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, darphanenin aldığı yeni kararın piyasaya olumlu yansıyacağını söyledi. 

Özellikle altının değer kaybettiği zamanlarda vatandaşların altına adeta hücum ettiğini, darphanenin de belli günlerde sipariş aldığı için piyasada altının karaborsaya düştüğünü dile getiren Başman, "Bazen darphane, verilen siparişlere yetişemiyordu. Bunda haftanın belli günlerinde piyasaya altınvermesinin etkisi fazlaydı. Kuyumcuların haftalarca sipariş ettikleri altını alamadığı ve sıra beklediği zamanlar oluyordu. Bu da tabii ki fiyatlara olumsuz yansıyordu" diye konuştu. 

Darphanenin haftalık 2,5 ton altını piyasaya sürdüğünü, bu bittiği zaman kuyumcuların diğer haftayı beklemek zorunda kaldığını dile getiren Başman, şunları söyledi: 

"Darphanenin aldığı bu kararı uygulamaya başlamasıyla piyasada altın bulamama gibi bir durum kalmayacak. Bu da fiyatlara yansıyacaktır. Talebin arttığı zamanlarda birçok meslektaşımız vatandaşları eli boş göndermek zorunda kalıyordu. Elinde mal olan da ya satmıyor ya da üzerine işçilik koyarak satıyordu. Bu kararla birlikte bu tür durumlar yaşanmayacak. Ayrıca darphanedenaltın alamadığı için korsan altına yönelme de azalacak ancak bu konudaki tek sorun, ani talep artışlarına darphanenin altın yetiştirip yetiştiremeyeceği." 

Kuyumcu Yılmaz Gizir ise darphanenin aldığı kararın uygulanmaya başlamasıyla piyasada altınsıkıntısının önüne geçileceğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Özellikle düğün sezonu ve altının gram fiyatının düştüğü zamanlarda vatandaşlarımızın aşırı altıntalebine yetişemiyoruz. Elimizdeki altınlar bitince birçok müşterimizi geri çevirmek zorunda kalıyorduk. Bazı arkadaşlar ise ellerinde mal kalmayınca karaborsa altına yönelmek zorunda kalıyordu. Elinde mal kalan ise üzerine işçilik koyup kar etmeye çalışıyordu. Alınan bu kadar uygulanmaya başlandığında artık karaborsa altın dönemi kapanacaktır. Biz de vatandaşların taleplerini rahatça karşılayabileceğiz."

Yorumlar | 0
üye profil